W niedzielę 17 października br. Rada Naczelna ZHP podczas obrad XXVI zbiórki podjęła uchwałę, w której odniosła się do kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej, Rada podkreśliła, że Związek Harcerstwa Polskiego jest stowarzyszeniem, któremu dobro drugiego człowieka jest szczególnie bliskie i zaapelowała do władz RP aby w swoich działaniach służących bezpieczeństwu państwa wykazały się troską względem osób krzywdzonych przez władze innych państw, a szukających w naszym kraju schronienia.
Uchwała nr 94/XL Rady Naczelnej ZHP
z dnia 17 października 2021 r.
w sprawie kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej
Na podstawie §3 ust.4 pkt 4 oraz 67 ust. 4 pkt 5 oraz Statutu ZHP Rada Naczelna ZHP przedstawia stanowisko w sprawie kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej.
„Człowiek jest tyle wart, ile czyni dobrego” mówił nam Aleksander Kamiński.
Tam, gdzie innym ludziom wyrządza się krzywdę, tam, gdzie widzimy cierpienie i rozpacz, tam, gdzie inni ludzie potrzebują naszej pomocy – nie może nas zabraknąć. My harcerze zawsze stawaliśmy po stronie dobra, broniąc godności ludzkiego życia, stając przy słabszych.
Związek Harcerstwa Polskiego jest stowarzyszeniem, któremu dobro drugiego człowieka jest szczególnie bliskie. Idee skautowe obecne w naszej przestrzeni od ponad stu lat wprost odwołują się do braterskiej i siostrzanej miłości wobec innych.
Wobec docierających do nas informacji na temat tego, co dzieje się na wschodniej granicy Polski, dramatycznej sytuacji koczujących tam ludzi, w tym również dzieci, nie możemy być bezczynni.
Zapewnienie bezpieczeństwa i przestrzeganie prawa jest kwestią oczywistą, powinno jednak odbywać się to z poszanowaniem zdrowia, życia i godności drugiego człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem osób cywilnych, w tym matek i dzieci.
Apelujemy do władz RP aby w swoich działaniach służących bezpieczeństwu państwa wykazały się troską względem osób krzywdzonych przez władze innych państw, a szukających w naszym kraju schronienia.
Jednocześnie Rada Naczelna docenia niełatwe zadania postawione przed Strażą Graniczną, Policją i Wojskiem Polskim i apeluje o pełnienie służbę zgodnie z zasadami wyznaczonymi Konstytucją RP.
Druhny i Druhowie!
Współczesnego świata, nie da się budować bez wzajemnej tolerancji.
W naszym otoczeniu funkcjonują ludzie różniący się od nas stylem życia, religią i kulturą. Można się spodziewać, że w przyszłości będzie to coraz bardziej powszechne. W oczywisty sposób musi to oznaczać współistnienie i współpracę różnych grup, większościowych i mniejszościowych.
Kształtowanie postaw otwartości i zrozumienia dla innych jest jednym z naszych najważniejszych zadań. Nie jest to łatwe i często oznacza przełamywanie stereotypów i uprzedzeń, konfrontowanie się ze strachem przed nieznanym, budowanie rzetelnego obrazu świata i poznawanie tła zachodzących w nim wydarzeń.
Hasłem tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju jest „Światło nadziei”. Apelujemy zatem do harcerskich instruktorów, by w swojej pracy wychowawczej zwrócili uwagę na budowanie postawy otwartości na innych i ich potrzeby.
Stańmy na wysokości zadania. Podejmijmy w swoich środowiskach wyzwanie i w ramach ZHP lub we współpracy z innymi instytucjami i organizacjami udzielmy pomocy uchodźcom, aby godnie i w zdrowiu przetrwali nadchodzącą zimę i mogli znaleźć niezbędną pomoc i ochronę. Pamiętajmy jednak, że wszystkie działania powinny być podejmowane zgodnie z obowiązującym prawem.
Nieść chętną pomoc bliźnim – to nasza harcerska dewiza. Niezależnie od rasy, wyznania czy pochodzenia.
Człowiek jest tyle wart, ile czyni dobrego.
Przewodniczący
Związku Harcerstwa Polskiego
hm. Dariusz Supeł
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.