Łódzka dba o środowisko

/Łódzka dba o środowisko
Łódzka dba o środowisko2019-11-21T07:30:15+00:00

Zespół #łódzkadbaośrodowisko rozpoczął swoją pracę jesienią 2018 r. Przygotował on na VIII Zjazd Chorągwi Łódzkiej ZHP uchwałę w sprawie dbałości o środowisko naturalne w Chorągwi Łódzkiej, której głównym założeniem jest: “przygotowanie do końca września 2019 r. programu “Łódzka dba o środowisko”, który obejmie swoim działaniem wszystkie zespoły i jednostki chorągwi, a jego zadaniem będzie edukowanie, inspirowanie i wsparcie programowe w zakresie dbałości o środowisko naturalne w hufcach i drużynach chorągwi” oraz zobowiązanie “władz chorągwi oraz zespołów chorągwianych do ograniczenia działań mających negatywny wpływ na środowisko naturalne podczas realizacji swoich zadań statutowych i planowanych przez siebie przedsięwzięć.”

Najlepsze uzasadnienie konieczności podjęcia tematyki środowiskowej w Chorągwi Łódzkiej znaleźć można w przygotowanej na zjazd uchwale: [Treść uchwały]

Co planujemy?

czerwiec 2019 – Grupa FB Less Waste dla harcerzy – grupa ma na celu promowanie wśród harcerzy zasad LW. Na grupie będzie można wymienić się przedmiotami, oddać zbędne materiały, pochwalić się swoimi działaniami, dać inspiracje, wziąć udział w chellengach i konkursach.

sierpień 2019 – Stworzenie propozycji warsztatów dla instruktorów i drużynowych w hufcach, z którymi możemy odwiedzić hufiec w umówionym terminie:

• nastawione na rozwój własny i budowanie własnego przykładu
  • nastawione na prace z jednostkami, organizację imprez itp
wrzesień 2019 – Punkt dla! – wyróżnienia dla proekologicznych zachowań w harcerskich działaniach
październik 2019 – spotkanie z szefami zespołów chorągwianych oraz władz chorągwi.
październik 2019 – biwak dla instruktorów – biwak dla chętnych instruktorów dający szanse na przeżycie fajnej przygody w środowisku naturalnym, dający współprzeżywanie z przyrodą i pokazujący jak dbać o środowisko – biwakując
grudzień 2019 – przedświąteczne zajęcia hand made dla chętnych instruktorów i wędrowników
styczeń 2020 – wytyczne dla biur hufców i chorągwi – do drukowania i przygotowania  dokumentów,
styczeń 2020 – program eko-hufiec (przy współpracy z nowymi komendami)
luty 2020 – wytyczne dla baz i obozów (we współpracy z komendantami obozów)

na bieżąco tworzymy (czyli cały czas umieszczamy na 24. ŁÓDZKA DBA O ŚRODOWISKO i na bieżąco poszerzamy katalogi z:)

• Propozycją programową: scenariusze zbiórek, zbiórki w terenie, bank dobrych praktyk, jak zastąpić materiały programowe jednorazowe, baza istniejących już propozycji programowych, majsterka zero waste, ćwiczenia terenowe, przyrodnicze, dobre praktyki, tutoriale, grafiki itp.
  • Propozycje służby na rzecz przyrody. Zadania z dla wszystkich metodyk.
  • Baza miejsc np. ścieżki edukacyjne i stowarzyszenia, które dają szansę na realizację działań w zakresie ochrony przyrody.
  • Tworzymy sprawności dotyczące less waste.

Jesteśmy otwarci na przedstawienie nam Waszych potrzeb.

Szefowa zespołu: hm. Agnieszka Rytel – Hufiec Łódź-Polesie (agnieszka.rytel@zhp.net.pl)

Członkowie zespołu:

1. pwd. Agnieszka Kmin – Hufiec Zduńska Wola

2. hm. Magdalena Kołodziejska – chorągiew łódzka

3. phm. Anna Topolska- Hufiec Łódź-Polesie

4. pwd. Agnieszka Kucińska – Hufiec Łódź-Polesie

5. phm. Anna Omiecińska – Hufiec Łódź-Polesie

6. pwd. Sylwia Twardowska – Hufiec Łódź-Górna

7. phm. Piotr Wojtaszek – Hufiec Łódź-Polesie

8. pwd. Adam Bucholc – Hufiec Łódź-Bałuty

9. pwd. Weronika Sobańska – Hufiec Łódź-Polesie

Zapraszamy do pracy lub współpracy z zespołem.

Zapraszamy do pobierania materiałów z naszej plikowni. Znajdziecie tam mnóstwo inspiracji, przydatne poradniki czy wreszcie materiały metodyczne. Wszystko związane z ekologia i dbaniem o środowisko.

Dostęp do plików dostępny jest po zalogowaniu się kontem ZHP.

ZOBACZ PLIKI