TAJEMNICE SZYFRÓW – opowieść o J. Kowalewskim i Wiktorii 1920 roku

/TAJEMNICE SZYFRÓW – opowieść o J. Kowalewskim i Wiktorii 1920 roku
TAJEMNICE SZYFRÓW – opowieść o J. Kowalewskim i Wiktorii 1920 roku2020-12-04T07:44:49+00:00

Chorągiew Łódzka ZHP realizuje projekt „Tajemnice szyfrów. Opowieść o Janie Kowalewskim i Wiktorii 1920 roku” związany tematycznie z obchodami w Łodzi i na Ziemi Łódzkiej 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Projekt ma charakter edukacyjny i łączy społeczność łódzką wokół tematyki ważnego historycznego wydarzenia i istotnej w naszej historii lokalnej postaci – kryptologa Jana Kowalewskiego oraz jego wkładu w Wiktorię 1920 roku.

Pandemia i wprowadzone ograniczenia sprawiły, że „szyfrowe lekcje historii” przeznaczone dla harcerek, harcerzy oraz uczniów łódzkich szkół, prowadzone w oparciu o przygotowaną wystawę i grę, były dostępne w sposób znacznie ograniczony. Ponieważ zajęcia te dostarczają wiedzy historycznej i pokazują, że różne dziedziny wiedzy nieoczekiwanie mogą się ze sobą łączyć (historia, matematyka) podjęliśmy decyzję o ich kontunuowaniu dla wszystkich chętnych po zniesieniu ograniczeń pandemicznych. Tymczasem zapraszamy do wirtualnego uczestnictwa w naszym projekcie. Poniżej znajdziecie wersję elektroniczną wystawy o Janie Kowalewskim. Zachęcamy do złamania szyfrów widocznych na panelach. Ponadto możecie obejrzeć filmy o miejscach w Łodzi związanych z bohaterem projektu, filmach instruktażowych, pokazujących jak korzystać z gry. Możecie też wziąć udział w wirtualnym warsztacie „szyfrowej lekcji historii” oraz skorzystać z wirtualnych gier i zabaw tematycznie związanych z realizowanym projektem.

Projekt zrealizowany wspólnie z koalicjantami Wydawnictwem Marron i Fundacją ASPI pozwala pokazać, że poznawanie historii może być ciekawe – połączone z zabawą, współdziałaniem i współzawodnictwem.

Zapraszamy do obejrzenia Szyfrowej Lekcji Historii autorstwa hm. Agnieszki Rytel i phm. Piotra Wojtaszka.

Zapraszamy do poznania Łodzi Jana Kowalewskiego z Dagmarą Mrzewą. Zrealizowali: Katarzyna Bujnowicz i Karol Przyrowski.

W tym miejscu już wkrótce opublikujemy filmy instruktażowe.

PUZZLE VIRTUTI MILITARI

PUZZLE KRZYŻ WALECZNYCH

PUZZLE POLONIA RESTITUTA

MEMORY

Nasze działanie „Tajemnice szyfrów. Opowieść o Janie Kowalewskim i Wiktorii 1920 roku” jest dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920”.