Harcerki i harcerze uczcili Święto Wojska Polskiego i 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

/, Wieści chorągwiane i związkowe/Harcerki i harcerze uczcili Święto Wojska Polskiego i 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia w całej Polsce obchodzone jest Święto Wojska Polskiego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Jak co roku w obchody uroczystości włączyli się harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego w tym członkowie naszej chorągwi.

Zachowywanie pamięci o ważnych wydarzeniach jest częścią wychowania obywatelskiego. W przeddzień 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w ponad 30 miejscach w Polsce w tym również w Piotrkowie Trybunalskim i 7 miejscach w Ukrainie harcerze i skauci zapalili „Płomień Braterstwa”, aby podkreślić pozytywne momenty z naszej wspólnej historii, które mogłyby nas jednoczyć i budować relacje na przyszłość.

Dla uczczenia setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej w Łodzi została odsłonięta pamiątkowa tablica umieszczona na frontowej ścianie Bazyliki archikatedralnej św. Stanisława Kostki w hołdzie Bohaterskim Obrońcom Ojczyzny. W obchodach razem z nami udział brali Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński.

15 sierpnia harcerki i harcerze w całej Polsce wzięli udział w uroczystościach, organizowali zbiórki i spotkania. W „Cudzie nad Wisłą” harcerze także brali udział — w Armii Ochotniczej było ich ponad 9 000. Dodatkowo kilkanaście tysięcy pełniło służbę pomocniczą jako łącznicy czy sanitariusze.

Związek Harcerstwa Polskiego kształtuje kolejne pokolenia młodych Polaków na aktywnych obywateli. Biorąc udział w ważnych dla naszego kraju rocznicach harcerze i harcerki uczą się, czym jest patriotyzm i obywatelska postawa.

2020-08-18T09:10:26+00:0018/08/2020|

About the Author: