Za nami Rajd Komend Hufców 2017!

//Za nami Rajd Komend Hufców 2017!

W miniony weekend komendy hufców z całej Chorągwi wzięły udział w wyjątkowym przedsięwzięciu. Jak może wyglądać rajd przygotowany specjalnie dla komendantów i członków komend hufców? Poniżej możecie przeczytać jak podsumowała rajd jego komendantka – phm. Monika Suchan:

Podczas XXX Seminarium Programowo-Kształceniowego w Załęczu Wielkim odbył się Rajd Komend Hufców, w którym wzięli udział reprezentanci 17 hufców z naszej chorągwi.

Rajd podzielony został na dwie części:

Poranna, podczas, której patrole zdobywały informacje o „swoich” hufcach, narzędzia, dokumenty oraz nazwiska instruktorów, z którymi mogą skonfrontować myśli.  Aby uzyskać niezbędne informacje patrole musiały zdobywać kody lub kluczyki do kłódek otwierające skrzynki poukrywane w lesie, na terenie ośrodka.   Na trasie mieli do zrealizowania zadania w oparciu o różne dziedziny sportowe tj.: jazda offroad, jazda na rowerze, zmagania linowe, wspinaczkowe, zorbing, strzelanie z wiatrówki oraz techniki harcerskie – rozstawianie namiotu na czas, przejście po azymutach, nadawanie zaszyfrowanych wiadomości z użyciem podsłuchu kierunkowego, rozpalanie ogniska bez użycia zapałek i zdobywanie informacji zamrożonej w lodzie.

Druga część rajdu opierała się na realizacji krótkich form opartych na logicznym i twórczym myśleniu, współpracy, form, które z powodzeniem mogą wykorzystać w swoich środowiskach. W tej części uczestnicy zdobywali bonusy hufcowe mogące wzmocnić sytuację hufca, którego opis zdobyli w pierwszej część lub sytuacje problemowe (które skomplikują sytuację w hufcu) w chwili, w której nie udało im się zrealizować zadania na punkcie.

Następnie wszystkie zdobyte informacje patrole analizowały i konsultowały na „randkach” z instruktorami z Komendy, Rady oraz Sądu Harcerskiego chorągwi.

Efekty swoich przemyśleń konfrontowały podczas wspólnego ogniska, podczas, którego swoje gawędy wygłosili druhna Naczelnik oraz druh Przewodniczący ZHP. Podczas ogniska patrole miały szansę porozmawiać o wypracowanych przez siebie stanowiskach z czterema prawdziwymi mentorami: hm. Małgorzatą Sinicą, hm. Natalią Patorską-Grzelewską, hm. Dariuszem Supłem, hm. Witosławem Madejem.
W ramach podsumowania całego rajdu oraz ogniskowych rozmów instruktorskich zostały wręczone nagrody dla każdego patrolu, książki, mapy, znaczki okolicznościowe oraz plastry drewna w wypalonym logiem rajdu. Ponadto zostały przyznane bony o łącznej wartości 1500zł za trzy miejsca dla najlepszych patroli:

III miejsce – Hufiec Radomsko, Hufiec Tomaszów Mazowiecki

II miejsce – Hufiec Konstantynów, Hufiec Sieradz, Hufiec Zduńska Wola

I miejsce – Hufiec Łódź-Polesie

Poza wszystkimi celami, które postawiliśmy sobie jako organizatorzy rajdu, udało nam się zyskać coś jeszcze, przeżyć coś wspólnie, zbudować wspomnienia i co najważniejsze umocnić wspólnotę instruktorską chorągwi.

phm. Monika Suchan, komendantka Rajdu Komend Hufców 2017

Możecie też obejrzeć fotorelację z XXX Seminarium Kształceniowo-Programowego w Załęczu w naszej facebookowej galerii tutaj.

2017-05-17T23:38:37+00:0017/05/2017|

About the Author:

Rzecznik prasowy Chorągwi Łódzkiej ZHP