Wtorek, 28 lipca o 20:00 – Wirtualne ognisko Europejskiego Jamboree

//Wtorek, 28 lipca o 20:00 – Wirtualne ognisko Europejskiego Jamboree

We wtorek 28 lipca, o godzinie 20.00 – w dniu, w którym miało się rozpocząć Europejskie Jamboree 2020, na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku zapłonie wyjątkowe ognisko – Virtual Campfire. Wszystko po to, aby pokazać, że nadzieja na wspólne spotkanie tysięcy młodych ludzi nie zgasła, a jedynie przesunęła się o rok. W spotkaniu, wirtualnie, wezmą udział skauci i przewodniczki z całego świata.

Wydarzenie będzie multimedialnym spektaklem, który przybierze formę ogniska. Dzięki telebimom i transmisji live na portalach społecznościowych Europejskiego Jamboree iskra z Gdańska dotrze do wszystkich, którzy planowali wziąć udział w Jamboree lub je odwiedzić. Warto podkreślić, że przed wybuchem pandemii COVID-19 do udziału w Jamboree w Gdańsku zarejestrowały się delegacje ponad 80 związków skautowych z całego świata, łącznie 22 500 osób.

Sztafeta ognia, która swój koniec będzie miała na Wyspie Sobieszewskiej, to symbol naszych harcerskich wartości, które są takie same na całym świecie. Mimo że wydarzenie przesunęło się o rok, chcemy zaznaczyć, że motyw przewodni „ACT! Działaj!” jest dzisiaj jeszcze bardziej aktualny. Dzięki pandemii nauczyliśmy się, że obecność – nawet wirtualna – jest bardzo ważna, dlatego chcemy świętować i być razem w tym dniu. Wierzymy, że za rok spotkamy się na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku.

Bądź zmianą

Podczas globalnego ogniska skauci będą rozmawiać przede wszystkim o tym, jakich zmian dokonali w swoich lokalnych środowiskach. Oprócz młodzieży skupionej wokół ogniska na Wyspie Sobieszewskiej, połączymy się także ze skautami i przewodniczkami z Afryki, Ameryki Południowej i reprezentantką WWF Polska. Spotkanie ma być miejscem, w którym skauci z całego świata zainspirują się do aktywnego wprowadzania w życie hasła Myśl globalnie, działaj lokalnie.

European Jamboree o rok później

W wakacje 2020 roku na Wyspie Sobieszewskiej mieli spotkać się skauci i przewodniczki z całego świata, jednak ze względu na pandemię związaną z koronawirusem wydarzenie zostało przeniesione o rok. Przez kilkanaście dni nastolatkowie będą zdawali egzamin z postaw braterstwa, które nie zna ograniczeń politycznych czy kulturowych. Fundamentalnym założeniem Europejskiego Jamboree jest spotkanie ludzi, którzy są skupieni wokół wspólnego celu – budowania lepszego świata.

Ponad podziałami

Europejskie Jamboree 2020+1 w Gdańsku będzie imprezą wyjątkową. Związek Harcerstwa Polskiego jest bowiem gospodarzem pierwszego w historii światowego skautingu Jamboree organizowanego wspólnie przez WOSM (Światową Organizację Ruchu Skautowego) i WAGGGS (Światowe Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautek). Wydarzenie powróci do Europy po 16 latach, aby harcerze i harcerki wraz ze skautkami i skautkami z innych organizacji skautowych przeżyli przygodę swojego życia.

2020-07-27T19:40:33+00:0027/07/2020|

About the Author: