Instruktor Hufiec ZHP Pabianice, członek komendy hufca i Zespołu Kadry Kształcącej hufca i i oczywiście członek naszej chorągwianej społeczności, pwd. Łukasz Barys został laureatem Paszportu Tygodnika Polityka w kategorii Literatura.

Nagroda została przyznana za powieść „Kości, które nosisz w kieszeni” będącą „znakomitą opowieścią o sojuszu żywych ze zmarłymi, o biedzie i niesprawiedliwości, a także o Pabianicach od strony kości” (cytat za Polityka.pl).
Wielkie gratulacje! Niech to dla Ciebie, Druhu Łukaszu, będzie to paszport, który otwiera wszystkie drzwi, przełamuje granice i daje Ci wiele satysfakcji w Twojej literackiej pasji.
„Kości, które nosisz w kieszeni” to debiutancka powieść druha Łukasza, który miał już swój debiut poetycki – książkę „Wysokie słońce” – otrzymał za nią nagrodę na festiwalu Złoty Środek Poezji. Był również laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Siegfrieda Lenza oraz konkursów Krajobrazy Słowa i Inspirowani Tyrmandem.