Betlejemskie Światło Pokoju u Protektora ZHP

//Betlejemskie Światło Pokoju u Protektora ZHP

18 grudnia Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą przyjęli od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. W tym roku Światło na ręce pary prezydenckiej przekazała harcerka ze Związku Harcerstwa Polskiego oraz harcerz z Wołynia, który brał udział w sztafecie rowerowej “Ogień Niepodległości” – jeden z członków delegacji harcerzy z Ukrainy, którą ZHP zaprosił na uroczystość.

– W tym roku przychodzi ono do nas, do Polski, przekazane przez skautów słowackich pod hasłem “Światło, które łączy”. Łączy harcerzy, ale my rzeczywiście w tym roku stulecia odzyskania niepodległości patrzymy także na to światło, jako na światło, które łączy nas harcerzy Polaków, nie tylko tych, którzy na co dzień mieszkają w Polsce, ale także naszych druhów na Litwie w Wilnie, ale także naszych druhów na Wołyniu na Ukrainie, którzy to światło do siebie zabierają – mówił prezydent Andrzej Duda. Przez obecność tego światełka Pałac Prezydencki staje się cieplejszy i bardziej świetlisty – podkreślił Andrzej Duda.

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięli udział również przedstawiciele innych organizacji harcerskich i skautowych, które objęte są honorowym protektoratem Prezydenta RP.W tym roku już po raz 28 harcerze i harcerki Związku Harcerstwa Polskiego są elementem wielkiej sztafety światła symbolizującego pokój, jedność i braterstwo. Hasło tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi: „Światło, które łączy”. Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Płomień trafia następnie do Wiednia, a stamtąd, dzięki skautom, niemal do wszystkich krajów Europy. Polscy harcerze uczestniczą w wielkiej sztafecie przekazywania betlejemskiego światła pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów i przekazują je dalej na wschód: do Rosji, na Litwę, Ukrainę, Białoruś, na zachód do Niemiec, a także na północ do Szwecji.

2018-12-19T16:21:01+00:0019/12/2018|

About the Author:

członek komendy Chorągwi Łódzkiej ZHP ds. komunikacji i relacji zewnętrznych