W związku z 81. rocznicą uruchomienia konspiracyjnej drukarni pisma ,,Na Zachodnim Szańcu”, której redakcję i sekcję kolportażu stanowili harcerze 20. Łódzkiej Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Łodzi przygotowuje seminarium popularnonaukowe ,,Łódzkie harcerstwo w czasach wojny i pokoju (1939-1951)”. 🇵🇱💪
Wydarzenie odbędzie się 26 kwietnia br. o godz. 17.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
Seminarium ma na celu popularyzację historii łódzkich harcerzy, biorących udział w działaniach niepodległościowych w czasie II wojny światowej, a także ich losów po zakończeniu okupacji niemieckiej.
Prelegenci:
▪️ dr Ewa Rzeczkowska (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)
▪️ Krzysztof Jakubiec (Stowarzyszenie Szarych Szeregów Oddział w Łodzi)
▪️ Patrycja Resel (IPN Oddział w Łodzi)
Prowadzący: Grzegorz Nawrot (IPN Oddział w Łodzi)
Współorganizator: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi
Partnerzy: Chorągiew Łódzka ZHPMuzeum Harcerstwa w Warszawie
Podczas spotkania zostanie zaprezentowana wystawa zbiorów Komisji Historycznej Chorągwi Łódzkiej ZHP oraz prywatnych kolekcji hm. Wojciecha Kaczmarkiewicza oraz Jacka Trajdosa. Ponadto w wydarzeniu Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 10. Batalionu Saperów zaprezentuje rekonstrukcję sylwetek konspiratorów łódzkich Szarych Szeregów (Ul ,,Kominy”).