Ponad 2000 harcerzy i harcerek Związku Harcerstwa Polskiego wyruszyło do Włoch, aby upamiętnić 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino. W 2019 roku członkom ZHP został przekazany testament 2. Korpusu Armii Generała Andersa, który uczynił ich strażnikami pamięci o bitwie. Tegoroczna wyprawa była okazją do odwiedzenia miejsc i poznania ostatnich świadków tej historii Polski, ale także do wypełnienia tego testamentu.
Obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino we Włoszech, w których wziął udział między innymi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, odbyły się 18 maja o godzinie 16:00 na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Harcerki i harcerze ZHP nie tylko pełnili wartę przy mogiłach żołnierzy, wspierali weteranów, ale także zapewniali wsparcie medyczne czy organizacyjne. To była dla nich szansa na spotkanie z ostatnimi świadkami historii.
„Chcemy mieć pewność, że gdy ostatni z nas opuści ten ziemski padół, pozostaną następcy, którzy będą o tym pamiętać i nawiedzą groby naszych kolegów i złożą im hołd. (…) Liczymy, że okruchy tych wspomnień przekażecie potem waszym dzieciom i ciągłość pokoleń zostanie zachowana” – takimi słowami zwrócił się do młodzieży w 2019 roku kombatant pułkownik prof. dr hab. Wojciech Narębski, którego już niestety w tym roku z nami nie było. Harcerki i harcerze ZHP chcieli wypełnić to przesłanie, dlatego tak licznie wzięli udział w Harcerskiej Wyprawie Pamięci.
Harcerska wyprawa rozpoczęła się jednak dużo wcześniej — już 16 maja i trwała do 21 maja. Dzięki temu harcerki i harcerze nie tylko zwiedzili Republikę Włoską, ale także mieli szansę na poznanie historii Polski. Członkowie ZHP wzięli udział m.in. w rajdzie organizowanym na terenie walk 2 Korpusu Polskiego na zboczach Monte Cassino. Harcerze i harcerki znaleźli się w miejscach historycznych wydarzeń, a 57 wykonywanych przez nich zadań nawiązywało bezpośrednio do historii rozgrywanych w tych właśnie miejscach.