Na tej stronie znajdziesz opisy poszczególnych nominowanych wydarzeń. Na dole znajduje się przycisk, który przekieruje Cię do głosowania.

Harcerska Akcja Szkoleniowa „Próby Wodzów” (Hufiec Radomsko)

Akcja została zorganizowana na przełomie lipca i sierpnia 2019 roku na Stanicy Harcerskiej Biały Brzeg. Był to kurs przewodnikowski wraz z nakładkami metodycznymi: zuchową, harcerską, starszoharcerską i wędrowniczą. Łącznie w akcji brało udział 55 uczestników z całej Polski. Podczas szkolenia zostały stworzone podobozy pionów, a każdy z nich pracował w zastępach:

– pion zuchowy: dwa zastępy po 9 osób

– pion harcerski: dwa zastępy po 9 osób

– pion starszoharcerski: jeden zastęp 9-osobowy

– pion wędrowniczy: dwa zastępy po 5 osób

Kurs rozpoczął się wspólną pionierką obozową, podczas której kursanci i kadra stworzyli swoje miejsce bytowania. Rozkładali namioty, budowali prycze, ogrodzenie oraz plac apelowy. Dla wielu z nich była to lekcja i przygoda życia, gdyż dotąd nieczęsto brali udział w prawdziwej pionierce obozowej. Był to świetny czas do integracji z całym kursem. Pierwszą częścią kursu była część przewodnikowska, podczas której na wszystkich zajęciach propagowana była praca w małych grupach. Zadania, gry terenowe wymagały integracji nie tylko w swoich zastępach kursowych, ale ze wszystkimi uczestnikami kursu. Każdy dzień był podsumowywany przy wspólnym kręgu, podczas którego odczytywano cytat z książki przewodniej wyjazdu „Próby wodzów” oraz śpiewano harcerskie piosenki. Został przygotowany dla kursantów dziennik kursanta, w którym można było znaleźć miejsce na podsumowanie mijającego dnia, zapisanie inspiracji do działania w drużynach. Po ogólnym podsumowaniu każdy zastęp udawał się na własne zakończenie dnia. Podczas kursu odbyły się dwie wędrówki: pierwsza do miasta Przedbórz w celu upamiętnienia rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Cały dzień poświęcony był bohaterom tamtych walk – w grze terenowej zostały stworzone kotyliony oraz pocztówki, które później trafiły do mieszkańców Przedborza. Kolejna wędrówka miała na celu integrację pionów oraz dyskusję nad postawą instruktora w oparciu o własne doświadczenia i obserwacje. Była to doskonała okazja do podziwiania walorów turystycznych okolicy. Ponadto organizacja spływu kajakowego pozwoliła na kontakt z naturą i propagowanie zdrowego stylu życia. W tym roku kadra kursu mocno pracowała z obrzędowością, zostały opracowane stałe elementy dnia takie jak: zakończenie dnia, tablica ogłoszeń, biblioteczka kursowa oraz zajęcia. Codziennie pojawiał się cytat dnia oraz czytano fragmenty książki „Próba wodzów”. Całe przedsięwzięcie zbudowane zostało w sposób zgodny z Harcerskim Systemem Wychowania. Metoda harcerska przyświecała organizatorom przez cały proces tworzenia i prowadzenia Harcerskiej Akcji Szkoleniowej. Była to przede wszystkim naturalność i dobrowolność – każdy miał możliwość wypowiedzenia się w konkretnym temacie, zadawania pytań. Zajęcia dostosowane były do grup metodycznych, z którymi przyszli instruktorzy będą pracować. Wzajemność oddziaływań oraz pośredniość były cechami spotykanymi podczas kursu najczęściej. Rozmowy prowadzone między kursantami, dobór odpowiednich form pracy sprawiał, że nie tylko z zajęć można było wynosić ogrom wiedzy. Z tej niemalże dwutygodniowej przygody wszyscy kursanci wrócili zadowoleni i przywieźli bagaż nowych umiejętności, pomysłów i zapału do dalszej pracy. Najlepszą wizytówką organizowanej od lat Harcerskiej Akcji Szkoleniowej jest fakt, iż absolwenci chętnie polecają kolejne edycje swoim podopiecznym.

Kursy przewodnikowski i drużynowych “Po lesie” (Hufiec Łódź-Polesie)

ZKK “Rada Puchaczy” Hufca Łódź-Polesie organizuje co dwa lata akcję kształceniową, kierowaną przede wszystkim do członków swojego hufca. Ostatni kurs odbył się w II połowie sierpnia 2019 r. W czasie 2-tygodniowego obozu pod namiotami na bazie harcerskiej w Wenecji odbył się najpierw kurs przewodnikowski, a następnie kursy drużynowych wszystkich metodyk. Każdy kurs był prowadzony przez doświadczonych instruktorów, którzy pracują z danym pionem metodycznym – namiestnicy i instruktorzy namiestnictw. Kurs przewodnikowski i kursy drużynowych stanowią całość, połączone są spójną obrzędowością, a ich nadrzędnym celem jest przygotowanie jego uczestników do pełnienia najważniejszej funkcji instruktorskiej w ZHP .Tegoroczny kurs nazwaliśmy “Po lesie” – nazwa kursu przekazała prostą ideę – kurs był niczym spacer po lesie, z odkrywaniem jego tajemnic, zrozumieniem jego piękna i współodczuwania przyrody, bez nadmiernego wpływania na nią. Nawiązywał także do nazwy hufca, jako że kurs przede wszystkim dla niego był organizowany. Każdy pion metodyczny otrzymał jedno z pięter roślinnych lasu i wybrał sobie nazwy, kierując się roślinami, które można znaleźć w przydzielonym piętrze. Zastęp kadrowy to KORZENIE – jako wspólny element dla wszystkich pięter, ale także coś, czego nie widać, a co daje roślinom możliwość życia. Korzenie jako coś stałego, trwałego i umożliwiającego łączność między mieszkańcami lasu. Ideę wyrażoną w obrzędowości doskonale udało się zrealizować przez cały kurs.

Kurs zrealizowany był w całości metodą harcerską. Uczestnicy pracowali w stałych zastępach, w których funkcję zastępowego pełnili rotacyjnie. Zastępy miały swoją obrzędowość, związaną z obrzędowością całego kursu. Budowali wspólnie pionierkę, cały kurs pracowali razem. Każdy zastęp miał swojego opiekuna spośród kadry kursu, którego zadaniem było wspierać zastęp oraz prowadzić indywidualne rozmowy z kursantami. Kurs działał jak dobra drużyna w czasie obozu – życie kursu regulowały obozowe zasady. Każdy zastęp pełnił służbę w kuchni oraz służbę porządkową w obozie. W ramach kursu realizowane były wędrówki i inne aktywne formy na łonie natury. Zajęcia prowadzone były zgodnie z metodą i metodyką wędrowniczą – ponieważ kursanci w takim właśnie byli wieku. Oprócz instruktorskich szlifów uczestnicy kursu wzięli udział także w obozie, który stanowił dla nich przygodę i pozwolił zdobyć doświadczenie harcerskie. Za najważniejsze w przygotowaniu zajęć przyjęliśmy oczywiście uczenie w działaniu i oddziaływanie pośrednie. W ramach kursu każdy zastęp zrealizował także służbę na rzecz otoczenia, zgodnie ze zdiagnozowanymi potrzebami.

Nowością tego kursu było jego wydłużenie o 1 biwak kursowy, który został zrealizowany w Łodzi. W ramach tego weekendu kursanci wzięli udział w zjeździe zwykłym Hufca Łódź-Polesie, wcielając się w ogromną drużynę sztabową. Przygotowywali miejsce obrad, obsługiwali biuro zjazdu, przygotowani poczęstunek, pracowali jako protokolanci, jedna z uczestniczek zasiadła w Komisji Uchwał i Wniosków. Dzięki zaangażowaniu kursantów zjazd przebiegł sprawnie, a delegaci mogli skupić się na uczestnictwie w obradach. Dodatkowo na drugą część zjazdu, miesiąc później, na zjeździe także wsparli nas nasi kursanci. Uważamy to na duży sukces samego kursu.

Kurs przewodnikowski i drużynowych to najważniejsza akcja kształceniowa naszego hufca, do której zawsze dokładnie się przygotowujemy i angażujemy wszelkie instruktorskie siły. Jest to wydarzenie, które integruje społeczność instruktorską hufca. Zawiązane przyjaźnie pozostają na lata, pozwalając na zacieśnianie więzi między przyszłymi drużynowymi hufca.

Kurs obozowania (Hufiec Łódź-Górna)

Kurs Obozowania organizowany przez ZKK „Nurt” miał już dwie edycje (2018 oraz 2019). Dotychczas funkcjonował coroczny Kurs Kadr Obozowych, czyli dwudniowe warsztaty w hufcu poświęcone tematyce obozu, mające na celu przygotowanie kadr do pełnienia swoich funkcji w czasie Akcji Letniej. W 2018 r. postanowiliśmy zmienić charakter kursu i zorganizowaliśmy trzydniowy biwak w całości pod namiotami. Zależało nam na tym, aby kadra jadąca na HAL wiedziała z czym wiąże się ich funkcja, ale przede wszystkim była dobrze przygotowana na obozowe życie. Uczestnicy przez cały kurs pracowali w zastępach: rozbijali namioty, wykonywali zadania kursowe oraz przygotowywali posiłki na kuchni polowej. Kursanci uczestniczyli również w wędrówce, cowieczornych ogniskach oraz w grze terenowej. Całość Kursu Obozowania odbywała się na łonie natury na bazie Hufca ZHP Piotrków Trybunalski „Trzy Morgi”. Zajęcia prowadzone były przez instruktorów oraz osoby doświadczone w praktyce obozowej. Ostatniego dnia kursanci mieli możliwość wzięcia udziału w dodatkowych zajęciach: w spływie kajakowym oraz w certyfikowanych warsztatach z etyki środowiskowej. Celem ZKK „Nurt” w organizacji takiego kursu było i jest przede wszystkim uczenie w działaniu w naturalnym środowisku, czyli w obozowych warunkach, praca z ekologią i otaczającą przyrodą, przygotowanie merytoryczne oraz praktyczne do obozowych funkcji. Taka forma przyjęła się w naszym hufcu i z pewnością będzie kontynuowana w praktyce kształceniowej zespołu.

Majowy biwak zastępów XIII „Czarnego” Szczepu im. Zawiszy Czarnego (Hufiec Radomsko)

W 2019 roku podjęliśmy decyzję o zmianie formy, jaką przyjmuje coroczny biwak majowy. Już przy tworzeniu jego zarysu, postanowiliśmy zacząć od celu – którym po krótkiej rozmowie okazało się „Wzmocnienie ducha zastępów oraz roli i autorytetu zastępowego”. Mając cel, forma biwaku była gotowa do zaplanowania. Po spotkaniach programowych gotowe były następujące postanowienia – będzie to biwak zastępów polecany i mocno rekomendowany m.in w propozycji programowej „Wampumy Leśnych” o nazwie „Turniej brązowych sznurów”,

Przyjęcie takiej formy oznaczało, że każdy zastęp będzie biwakował samodzielnie, w odległości ok. 100 kroków od innego tak, aby zapewnić prywatność, dać przestrzeń do rozwoju autorytetu zastępowego jak i sprawić, by ciekawość co robią inne zastępy była silnikiem napędowym do podejmowania wyzwań. Oczywiście wszystko działo się w lesie.

Sposób wyżywienia mocno współgrał z formą wyjazdu. Z racji na odległość do sklepu wynoszącą ok. 7 km jak i stosunkowo krótki czas wyjazdu, nie można było pozwolić sobie na samodzielne chodzenie na zakupy przez zastępy. Jednak i to dało się metodycznie rozwiązać, ponieważ zastępowi wraz z jedną wybraną osobą z zastępu jeszcze przed wyjazdem zaplanowali jadłospis oraz przygotowali listy zakupów (w oparciu o przydzielony budżet) zdobywając część wymagań do sprawności „Kucharz **”. Każdy zastęp samodzielnie przygotowywał wszystkie posiłki w trakcie dnia na ogniu lub kuchenkach polowych. Wśród przygotowanych potraw znalazły się m.in Zalewajka, tortilla a nawet de volaille (przygotowane przez zastęp młodszych harcerzy!)

Zajęcia programowe odbywały się w zastępach, a dni kończyły się wspólnym ogniskiem, na którym można było podzielić się wrażeniami z minionego dnia. Dodatkowo, podczas drugiego dnia biwaku odbyła się duża gra terenowa będąca zwieńczeniem turnieju zastępów trwającego w szczepie. Trasa gry liczyła ok. 10 km, a na jej punktach zastępy napotykały zadania takie jak: Przygotowanie huśtawki z pomocą węzłów i gałęzi znalezionych w lesie, obsługa stacji nadawczej i odbiorczej za pomocą chorągiewek, zadania zespołowe, zręcznościowe jak i logiczne, oraz oczywiście rozpalanie ogniska i kontrolowanie płomienia. Punkty były ułożone w taki sposób, by pozwoliły harcerzom pozaliczać wymagania do stopni. Nawet rozgrzewki były czymś innym i przemyślanym – zamiast biegania – zajęcia z Yogi z instruktorką.

Codziennie o godzinie 17, zgodnie z myślą Baden-Powella, zastępowi zapraszani byli na „herbatę i suchary”. Spotkanie było to luźną odprawą programową. Warto wspomnieć, że w myśl celu biwaku wszelkie problemy czy pytania były „filtrowane” przez zastępowych. Tylko oni mogli przyjść do komendy biwaku z daną sprawą – prawie nie było takich przypadków, ponieważ sami byli w stanie załatwić praktycznie wszystkie problemy. Gra terenowa była przygotowana z myślą o harcerzach, nie sprawia to jednak, że zapomniano o zuchach i wędrownikach – wręcz przeciwnie! Wędrownicy podczas gry obstawili punkty trasy, pełniąc przy tym służbę. Zuchy z kolei podczas wyjazdu wzięły udział w turnieju szóstek oraz wycieczce do stadniny koni. Podczas kolejnego dnia w zdobywaniu sprawności „Kubusia Puchatka” zuchom pomogli zastępowi harcerzy. Przygotowali oni grę terenową pod opieką Marty. Zuchy były bardzo zadowolone z efektu (Punkty które powstały z pomysłów zastępowych to m.in obrona miodu przed osami czy … przypinanie ogona osiołkowi!).

Zdjęcie dołączone do opisu przedstawia zastępowych wręczających zuchom sprawność „Kubuś Puchatek”.

Rajd Łosia (Hufiec Skierniewice)

Odbywa się w hufcu Skierniewice nieprzerwanie od (!) 17 lat i jest zwieńczeniem roku harcerskiego. To impreza turystyczno – krajoznawcza, w której co roku bierze udział blisko 300 osób, nie tylko z hufca Skierniewice. Doświadczeni organizatorzy dbają, aby całości wydarzenia towarzyszyła barwna fabuła. Pod jej przykrywką przekazywana jest rozmaita wiedza, dotycząca ekologii, dbania o zdrowie i środowisko. Jest to najlepszym zachęceniem dzieci i młodzieży do zajęć terenowych, które są doskonałą alternatywą do gier komputerowych. 3 dniowa impreza odbywa się w 3 kategoriach wiekowych, do których dostosowane są trasy. Uczestnicy poruszają się na pieszo okolicznymi lasami, a całe wydarzenie odbywa się na zalesionych terenach miasta Skierniewice i okolic. Głównym atutem naszego Rajdu jest to, że wszystkie zadania realizowanych na świeżym powietrzu, podnosi się więc sprawność fizyczna uczestników, którzy uzyskują możliwość znalezienia nowych sposobów spędzania czasu wolnego poza domem, uwrażliwiają się na przyrodę i dostosowują się do jej wymagań. Praca w zróżnicowanej grupie prowadzi do nawiązywania nowych znajomości, podniesienia poziomu umiejętności pracy w grupie, akceptacji dla inności, empatii i komunikacji. Podczas rajdu realizowany jest znaczący blok zajęć artystycznych, które wpływają na zdolności manualne, podniesienie poziomu umiejętności twórczych, wyrażania siebie poprzez zajęcia teatralne.