Definicji duchowości jako takiej powstała już niezliczona ilość. Można powiedzieć nawet, że każda epoka posiada swoją. My jednak jesteśmy zdania, że duchowość jest tym, co niematerialne, co wiąże się ze sferą wartości. Wynika z tego, że wychowanie duchowe jest pomocą w podążaniu ścieżką szlachetnych idei. Ten rodzaj wychowania jest w ZHP absolutnie niezbędny, wręcz fundamentalny.
Wychowanie religijne zaś jest wychowaniem ukierunkowanym rozwój relacji z Bogiem, jakiego się wyznaje. W naszej organizacji mamy harcerzy różnych wyznań, więc rolą każdego instruktora jest stwarzanie jednostce możliwości pogłębiania własnej religijności oraz odnalezienia swojego miejsca we własnej wspólnocie religijnej.
Nie należy zapominać, że w przypadku zarówno wychowania duchowego, jak i religijnego, podstawę stanowi przykład własny instruktora. Jeśli on sam dąży do wewnętrznego wzrostu w tych obszarach – szansa na wychowawczy sukces znacząco wzrasta.

W wielu chorągwiach istnieją zespoły mające na celu udzielanie pomocy środowiskom harcerskim w wychowaniu duchowym i religijnym. W Chorągwi Łódzkiej ZHP od kilkunastu lat działa Zespół Wychowania Duchowego i Religijnego, który wskazuje metody i przykłady pracy z wychowaniem duchowym i religijnym w drużynach, w tym organizuje warsztaty w wyżej wymienionym zakresie dla instruktorów Chorągwi Łódzkiej oraz całego ZHP. Organizuje akcje związane z wychowaniem duchowym i religijnym m.in. Festiwal Kolęd, konkursy fotograficzne, Betlejemskie Światło Pokoju, debaty z cyklu Tańczący z myślami oraz Harcerskie Msze Święte.
Członkowie zespołu służą pomocą i materiałami, które pomogą drużynowym zorganizować zbiórkę. Zespół jest autorem wielu propozycji programowych dla gromad i drużyn ZHP, które dostępne są na www.cbp.zhp.pl.
Zajrzyj na naszą stronę na Facebooku!
Szef zespołu – phm. Piotr Dziewulski – Hufiec Łódź-Polesie
W przeszłości drużynowy wodnej drużyny harcerzy oraz członek Grupy Programowej Hufca Łódź-Polesie. Obecnie szef Zespołu Wychowania Duchowego i Religijnego Chorągwi Łódzkiej oraz instruktor Wydziału Wychowania Duchowego i Religijnego Głównej Kwatery. Przedstawiciel harcerstwa w Radzie Młodych Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej. Ukończył liczne szkolenia i kursy z zakresu promocji, wizerunku oraz programu. Posiadacz Złotej Odznaki Zasłużonego dla Hufca Łódź-Polesie oraz Brązowej Odznaki Kadry Programowej. Współautor i redaktor licznych materiałów programowych na poziomie centralnym oraz chorągwianym. Prywatnie europeista, student Politechniki Łódzkiej oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Był przewodniczącym Studenckiego Koła Naukowego EuroYouth. Członek Towarzystwa Ciemnych Typów oraz członek zarządu Stowarzyszenia Pax Mundi.
Członkowie zespołu:
phm. Angelika Szelągowska-Mironiuk – Hufiec Łódź-Widzew
Przed laty drużynowa 42 Środowiskowej Pożarniczej Drużyny Harcerskiej w Sochaczewie, następnie 5 Gromady Zuchowej „Dzielni Hobbici” w Łodzi (Hufiec Łódź Widzew). W latach 2014-2018 szefowa Zespołu Wychowania Duchowego i Religijnego Chorągwi Łódzkiej. Ratownik ZHP. Ukończyła studia psychologiczne i dziennikarskie, obecnie kończy filologię polską i studiuje podyplomowo psychoterapię rodzin. Pracuje jako psycholog i copywriter. W czasie wolnym tańczy pole dance, praktykuje jogę oraz czyta.
phm. Aleksandra Kominiak – Hufiec Zgierz
Od zawsze i na zawsze w 19 Zgierskiej Turystycznej Drużynie Harcerzy Starszych „Podaj dalej” – jako zastępowa, przyboczna i obecnie jako drużynowa. Harcersko również członkini Zespołu Wychowania Duchowego i Religijnego Chorągwi Łódzkiej oraz wielbicielka współpracy zagranicznej ZHP. Studiuje Inżynierię Biomedyczną, co przynosi jej wiele satysfakcji. Interesuje się również pierwszą pomocą i podróżami.
pwd. Kacper Mironiuk – Hufiec Łódź-Widzew
Wywodzi się z 24 Środowiskowej Drużyny Harcerskiej w Sochaczewie, później został przybocznym 42 Środowiskowej Pożarniczej Drużyny Harcerskiej w Sochaczewie. Po przeprowadzce do Łodzi udzielał się jako administrator serwera Hufca Łódź Widzew. Obecnie członek Zespołu Wychowania Duchowego i Religijnego Chorągwi Łódzkiej. Ukończył studia fizyczne na Politechnice Warszawskiej oraz informatyczne na Wyższej Szkole Informatyki i Umiejętności w Łodzi. Studiuje podyplomowo Psychologię w biznesie. Pracuje jako programista. W wolnym czasie gotuje posiłki dla córeczki i żony.
ks. Robert Batolik – Hufiec Łódź-Bałuty
Duchowny Kościoła rzymskokatolickiego. Kapelan Chorągwi Łódzkiej oraz Duszpasterz harcerek i harcerzy Archidiecezji Łódzkiej. Obecnie wikary Parafii Archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi. Animator Ruchu Światło-Życie.
Pomocne dłonie:
dh. Martyna Rulka – Hufiec Łódź Polesie
dh. Lena Malinowska – Hufiec Łódź-Górna