Na tej stronie znajdziesz opisy poszczególnych nominowanych osób. Na dole znajduje się przycisk, który przekieruje Cię do głosowania.
phm. Małgorzata Molus (Hufiec Skierniewice)
Gosia prowadzi próby instruktorskie już od 7 lat. Spod jej ręki wyszło aż dziewięciu przewodników, a obecnie opiekuje się trzema przyszłymi podharcmistrzami. Gosia wciąż się kształci w tym temacie i zdobywa nową wiedzę na warsztatach, aby być coraz bardziej świadomym opiekunem i coraz lepiej przygotowywać swoich próbantów. Prowadzenie przez nią prób nie ogranicza się do samej pomocy w jej rozpisaniu, a następnie jej zamknięciu. Jest przy swoich podopiecznych przez całą próbę. Jeszcze przed otwarciem próby prowadzi z nimi rozmowy i kładzie ogromny nacisk na zrozumienie idei. Dzięki temu prowadzone przez nią próby to nie tylko odhaczone zadania, ale ogromna zmiana w postrzeganiu, myśleniu, postawie. Do każdego podchodzi indywidualnie i nigdy nie narzuca swojego zdania. Jej ogromną zaletą jest to, że tylko nakierowuje, a nie daje gotowych rozwiązań. To uczy przyszłych instruktorów pochylania się nad dylematami, ich dokładnej analizy, brania odpowiedzialności za swoje decyzje oraz wyciągania z nich wniosków. Jest przy próbancie przez całą próbę. Regularnie sprawdza postępy w realizacji zadań, zawsze służy pomocną dłonią i radą, a kiedy trzeba potrafi dać motywacyjnego kopniaka. Gosia jest skarbnicą wiedzy. Odbyła wiele kursów i szkoleń, jest także pedagogiem z wykształcenia. Daje jej to świetną podstawę merytoryczną do kształtowania młodych charakterów. Potrafi zadziwiająco wnikliwie przeanalizować osobę i wyciągnąć wnioski, których nikt inny nie potrafił postawić. Jednak to czym się głównie się kieruje to postawa własna instruktora. Najwięcej można od niej czerpać właśnie przez obcowanie z nią i chłonięcie. Jest bardzo świadoma tego wpływu na innych. Dzięki temu wychowani przez nią instruktorzy również ją posiadają. Kolejną rzeczą, która jest dla niej charakterystyczna, to że uczy jak ważne jest mieć swoje zdanie. Zwraca na to uwagę od pierwszych rozmów, przez dobieranie zadań, ich realizację aż do zamknięcia i nieraz też jeszcze po tym! Dzięki temu spod skrzydeł Gosi wyrastają świadomi instruktorzy, którzy nie boją się mówić – nie tylko o tym co dobre, ale także o tym co im się nie podoba i nie poprzestają tylko na tym, ale wprowadzają potrzebne zmiany do życia i środowiska.
Nie można zapomnieć o tym, że Gosia jako szefowa ZKK prowadzi formy takie jak kurs pwd, które wywierają ogromny wpływ na ich uczestników. We wszystkich harcerskich (i nie tylko) działaniach kieruje się tym, że nauka powinna następować przez działanie! Dla Gosi bardzo ważne jest to aby już przyboczni wchodzili na instruktorską drogę – zanim przejmą drużynę. Bardzo dobrze współpracuje też z hufcowym KSI. Pozostaje z nim w stałym kontakcie, zawsze przekazuje im swoje uwagi i chętnie słucha wskazówek. Bierze też udział w organizowanych przez nich warsztatach.
Uważam, że Gosia to opiekun jakich mało-z powołaniem. Jej działania mają ogromne odbicie w tym jak teraz wygląda nasz hufiec.
hm. Agnieszka Rytel (Hufiec Łódź-Polesie)
Agnieszka Rytel należy do grona bardzo doświadczonych opiekunów prób w naszym hufcu. Wychowała wielu instruktorów, pomogła rozwijać im skrzydła i realizować kolejne wyzwania w próbach. Wspierała także instruktorów spoza Hufca Łódź-Polesie. Wielorakie doświadczenie Agnieszki pozwoliło jej z powodzeniem poprowadzić próby bardzo różnych podopiecznych. Agnieszka jest instruktorem czynu, zawsze jest blisko drużyn i drużynowych, pokazuje im doskonale własnym przykładem, jak wychowywać kolejne pokolenia harcerzy. Na etapie przygotowania próby dba o zaplanowanie wyzwań, które pozwolą podopiecznemu osiągnąć ideę stopnia, ale przede wszystkim jak najlepiej zrozumieć metodę harcerską i realizować ją w codziennej pracy. Dzięki aktywnej pracy w kadrze wielu kursów Agnieszka kształtuje także instruktorów w czasie form kształcących. Dba o rozwój podopieczny w wielu obszarach. Z całą pewnością to jedna z najbardziej doświadczonych opiekunek prób w naszym hufcu, warta docenienia na tym polu. Aktualnie jest opiekunką 2 prób podharcmistrzowskich i 2 harcmistrzowskich
hm. Katarzyna Sobczak (Hufiec Zgierz)
Wszystkie funkcje, które dotąd pełniła i obecnie pełni, są naturalną drogą instruktorskiego rozwoju i wzorowym przykładem dla innych. Jest instruktorką szukającą nowych rozwiązań programowych. Wspiera probantów dbając o ich indywidualny rozwój. Dzieląc się swoimi doświadczeniami, potrafi zachęcić podopiecznych do podejmowania nowych wyzwań. Jej praca wychowawcza, mimo młodego wieku, przynosi już długofalowe efekty. Wychowała już kilku liderów, którzy objęli funkcję przybocznych i drużynowych, a nawet członków władz hufca. Druhna Kasia, stosując system pracy z kadrą, tak kieruje młodymi ludźmi, aby zarażać ich pasją do rozwijania siebie, pomocy innym i służenia społeczeństwu. Jest osobą z wielkim potencjałem, odpowiedzialną, służącą wiedzą i pomocą w każdej sytuacji, dlatego sprawuje opiekę nad instruktorami otwierającymi próby i doprowadza wszystkich probantów do zamknięcia prób z wynikiem pozytywnym. W ciągu ostatnich 5 lat była opiekunem 6 probantów, a w ostatnich 2 latach 2 probantów. Hm. Katarzyna Sobczak wzorowo współpracowała z KSI Hufca Zgierz, wspierała w prowadzonych warsztatach dla opiekunów prób i szkoleniach z nowego Systemu Stopni Instruktorskich. Doceniając pracę dh. Kasi na tym polu Komendantka Hufca powołała ją w skład KSI. Jej postawę i zaangażowanie odzwierciedlają słowa Aleksandra Kamińskiego „Pragnąłem przekazywać chłopcom i dziewczętom, młodzieży i dorosłym swój ideał Polski godnej szacunku, swoje pragnienie zjednywania ich dla tego ideału”.
hm. Anna Szynkiewicz (Hufiec Pabianice)
Jest osobą, którą darzy zaufaniem wielu harcerzy i młodych instruktorów pabianickiego Hufca. Jako opiekuna prób instruktorskich cechuje się cierpliwością i kreatywnością w wymyślaniu zadań. Anna Szynkiewicz dąży do tego, by zadania jej podopiecznych były jak najlepiej dopasowane do ich charakteru, umiejętności i zadań realizowanych w przeszłości. W ostatnich latach dh Anna Szynkiewicz zrealizowała wraz z podopiecznymi następujące próby: próba podharcmistrzowska Jana Kisielewicza i Macieja Tomaszewskiego, próba przewodnikowska Kamila Majewskiego. W tym czasie druhna Anna wraz z podopiecznymi otworzyła również próbę na stopień m.in. harcmistrza Kamili Pokory. Należy przy tym zauważyć, iż wszystkie próby, które prowadzi druhna Anna kończone są wynikiem pozytywnym, co świadczy nie tylko o zaangażowaniu w czasie otwierania próby i pisania zadań, ale również podczas samej realizacji. Druhna Anna Szynkiewicz nadzoruje pracę swoich podopiecznych i motywuje ich do realizacji zadań, wykorzystując swoje pedagogiczne wykształcenie. Jednocześnie dh Szynkiewicz pozwala swoim podopiecznym realizować próbę samodzielnie, nie ingerując w ich działania w nadmiernym stopniu, co świadczy o jej odpowiedzialnym podejściu, świadomości instruktorskiej i szacunku do indywidualnej pracy każdego młodego instruktora ZHP.
hm. Michał Zatoń (Hufiec Radomsko)
Przez ostatnie lata pełnił funkcję komendanta XV „Błękitnego” Szczepu, co stanowiło dobrą okazję do pracy z kadrą oraz odgrywania roli opiekuna prób na stopnie instruktorskie. W czasie swojej instruktorskiej służby poprowadził dziesiątki prób. W lutym 2020 rozpoczyna próbę z przybocznym jednej z błękitnych drużyn, w minionym roku z wynikiem pozytywnym zamknięto próbę drużynowej, z latach 2018 i 2017 kolejne próby z drużynowymi. Obecnie druh Michał prowadzi także jedną próbę harcmistrzowską, w 2018 doprowadził do pozytywnego finału z próbą harcmistrzowską komendanta hufca Radomsko. Jego probanci wspominają, że rozpoczynali próbę od spotkania, na którym druh Michał pomagał przeprowadzić analizę obecnej ich sytuacji oraz stanu jednostek, z którymi pracują. Podczas próby oferował wsparcie, nie tylko przy wykonywaniu zadań, ale przede wszystkim pomagał rozwiewać wątpliwości, pokonywać trudności na drodze wykuwania instruktorskiego charakteru. Próby kończyły się pięknym zobowiązaniem osnutym błękitną tradycją w specjalnym miejscu. Druh Michał dzięki temu, że w czasie swojej instruktorskiej służby pełnił już wiele funkcji, organizował mnóstwo przedsięwzięć i niejednego harcerza wychowywał i wspierał w wychowywaniu innych, potrafi służyć radą przy każdym trudnym pytaniu, ale i konstruktywną krytyką. Mimo swojego wieloletniego doświadczenia pozostaje pokorny wobec aktualizowania posiadanych wiadomości, co udowadnia na przykład biorąc udział w warsztatach opiekunów prób instruktorskich organizowanym w grudniu minionego roku przez hufcową KSI.