
Istnieją wspomnienia opisujące udział harcerzy z Opoczna w Jubileuszowym Zlocie ZHP w Spale w 1935 roku, lecz nie zachowały się informacje czy istniał ówcześnie hufiec i kiedy mógł oficjalnie powstać. Dlatego za początek funkcjonowania hufca przyjęto 1945 rok, z którego zachowały się dokumenty.
14 marca 1945 r. powstała I Męska Drużyna Harcerska im. Władysława Jagiełły w Opocznie, a następnie kolejne drużyny, dzięki którym powołano Hufiec ZHP w Opocznie.
Działamy na terenie powiatu Opoczyńskiego (gmina Sławno, Opoczno, Drzewica). Chętnie uczestniczymy w obchodach świąt narodowych, szerzymy idee harcerstwa, zajmujemy się także wolontariatem. Co roku wyjeżdżamy w wakacje na obóz.
Działamy po to, aby uczyć młode pokolenie jak być dobrymi ludźmi, dobrze się przy tym bawiąc, poznając siebie i innych.
Kilka razy w roku spotykamy się całą jednostką na biwakach hufca. Integrując się z wszystkimi.
Nasz Hufiec liczy około 230 harcerzy z 10 drużyn i 2 gromady.
Patronem Hufca Opoczno jest Oskar Kolberg, który urodził się 22 lutego czyli… w Dzień Myśli Braterskiej w Przysusze, powiecie opoczyńskim. Był polskim etnografem i kompozytorem. Duży wpływ na zainteresowania muzyczne wywarła młodzieńcza znajomość z Fryderykiem Chopinem, z którym szczególnie przyjaźnił się starszy brat Oskara – Wilhelm, późniejszy uznany inżynier i projektant mostów i wodociągów. Rodziny Kolbergów i Chopinów mieszkały w jednym domu na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. W życiu dorosłym – aby zapewnić sobie utrzymanie i pieniądze ma działalność edytorską i badania terenowe – Kolberg pracował m.in. jako nauczyciel muzyki, księgowy w Zarządzie Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej oraz w Zarządzie Dróg i Mostów, pisał recenzje w czasopismach, rozprawy i artykułu naukowe. Niedługo przed śmiercią Kolberg wypowiedział następujące słowa: „Umieram, Bogu dzięki, z tą pociechą, że według sił moich zrobiłem co mogłem, że nikt mnie za próżniaka nie ma i mieć nie będzie. Co po sobie zostawiam przyda się ludziom na długo”. Oskar Kolberg zmarł 3 czerwca 1890 r. w Krakowie.
Szczególnym uznaniem cieszyły się jego kompozycje fortepianowe, tańce: oberki i kujawiaki, a wiadomo, jak Oberek – to Opoczno!
Komenda Hufca
Komendantka – pwd. Sylwia Michoń
z-ca komendantki – pwd. Adam Krajewski
Członek komendy ds. programu – pwd. Michał Wijata
Członkini komendy ds. pracy z kadrą – phm. Katarzyna Janiszewska
Komisja Rewizyjna
Przewodnicząca – phm. Agnieszka Wosek
Wiceprzewodnicząca – pwd. Agata Madej
Sekretarz – pwd. Aleksandra Grabska