Katalog miejsc biwakowych

/Katalog miejsc biwakowych
Katalog miejsc biwakowych2018-04-04T20:02:44+00:00

Szukasz miejsca, gdzie możesz udać się na biwak ze swoim zastępem, drużyną, szczepem, namiestnictwem czy nawet hufcem? Sprawdź nasze propozycje! A nowe miejsca oraz ewentualne aktualizacje zgłaszajcie proszę do hm. Łukasza Woźniaka: lukasz.wozniak@zhp.net.pl

DALIKÓW

adres:

Zespół Szkół w Dalikowie
Łęczycka 3
99-205 Dalików

51.883584, 19.100849

opis:

Dalików jest położony jest blisko drogi 72 pomiędzy Aleksandrowem Łódzkim a Poddębicami. Jest to teren typowo wiejski, wokół zabudowań rozciągają się działki rolne. Najwygodniej dojechać autokarem. Z tyłu szkoły jest nawet tak duży parking, że kierowca spokojnie może na nim wykręcić. Oprócz tego można tam dotrzeć PKSem.

Szkoła mieści 80 osób. Część toalet jest z prysznicami. Sala gimnastyczna jest imponująca, a na dodatek dyrekcja wypożycza sprzęt sportowy. Liczba udostępnionych sal lekcyjnych pozwala swobodnie organizować zakwaterowanie. Kuchnia jest bardzo mała, nie nadaje się do gotowania dla biwakujących. Sama szkoła korzysta z cateringu. Jedynym sprzętem AGD czekającym na miejscu jest czajnik elektryczny.

Obok szkoły znajduje się duże, zadbane boisko do piłki nożnej. Wokół niego została stworzona profesjonalna bieżnia. Do najbliższego sklepu mamy jakieś 200 metrów. Niestety, jest zamknięty w soboty i niedziele. Kilkaset metrów dalej przy drodze na Poddębice zrobimy zakupy w delikatesach “Groszek”. Około 2 kilometry od zespołu szkół jest las. Największą atrakcją w okolicy jest ZOO safari w Borysewie. Jest w odległości 3 godzin marszu od miejsca zakwaterowania, więc lepszą opcją jest wynajęcie autokaru.

Niekwestionowanym jednym z największych atutów Dalikowa jest brak opłat za pobyt w szkole (stan na kwiecień 2017).

kontakt:

spgimdal@op.pl
tel. (43) 678-01-12

GROTNIKI

adres:

Ośrodek Hufca ZHP Zgierz w Grotnikach
Ozorkowska 1
95-073 Grotniki

51.884322, 19.311235

opis:

Ośrodek w Grotnikach znajduje się za Zgierzem jadąc od Łodzi. Jest to obecnie pole namiotowe będące w stanie przyjąć 50 osób. Najwygodniej dojechać tam pociągiem, od stacji PKP mamy dosłownie kilkaset metrów marszu. Docierają tam też busy z Łodzi lub Zgierza.

Do dyspozycji mamy zalesiony teren z miejscem ogniskowym. Zaplecze sanitarne ośrodka pozwala na swobodne korzystanie z niego grupy kilkudziesięciu osób. Kuchnia posiada pełne wyposażenie i jest udostępniana biwakującym. Na terenie ośrodka można robić też kuchnię polową. Na wypadek deszczu można schronić się do świetlicy lub sali kominkowej. Obecnie w przygotowaniu znajduje się boisko sportowe i plac zabaw. Cały teren ośrodka jest ogrodzony.

Latem jest możliwość korzystania z pobliskiego kąpieliska Linda, gdzie o bezpieczeństwo zadba ratownik WOPR. W odległości 250 metrów znajduje się stadnina konna. Sklep jest jeszcze bliżej. Nadleśnictwo jest przyjazne dla harcerzy, dlatego nie ma problemu z organizacją drewna do wykonania pionierki obozowej.

Koszt za osobę za nocleg wynosi 10 zł ze swoim sprzętem, a 15 zł ze sprzętem ośrodka (namioty, koce, materace i kanadyjki).

Obiekt czynny od kwietnia do października.

kontakt:

osrodek.grotniki@zhp.net.pl
tel. 42 719-00-28

KARCZUNEK

adres:

Włodzimierzów 34a
26-337 Aleksandrów

51.327599, 19.955076

opis:

Baza harcerska znajduje się w miejscowości Włodzimierzów gmina Aleksandrów ok 21 kilometrów od Piotrkowa Trybunalskiego. Posiada zadaszoną kuchnię i stołówkę oraz wiatę ogniskową. Minimalna liczba uczestników, przy których może odbyć się biwak wynosi 25 osób, a maksymalnie może pomieścić się 150 osób na 3 polach namiotowych. Do dyspozycji gości są namioty, kanadyjki, koce i materace.

Na terenie bazy znajdują się toalety, umywalnie z prysznicami. Gospodarze udostępniają sprzęt kuchenny z taboretami i butlami gazowymi włącznie. Na miejsce dojedziemy PKS z Sulejowa.

Koszt za dobę od osoby bez wyżywienia w zależności od liczebności grupy wynosi 5-7,5 zł.

Obiekt jest czynny od kwietnia do października.

kontakt:

Tomasz Fijałkowski
tel. 601 997 356
tomaszfijalkowski911@gmail.com

KAZIMIERZ

adres:

Szkoła Podstawowa w Kazimierzu
ul. Sienkiewicza 18
95-083 Kazimierz

51.770137, 19.217644

opis:

Szkoła Podstawowa w Kazimierzu znajduje się w miejscu o trudnym dostępie komunikacyjnym. Z Łodzi najtaniej jest tam dojechać tramwajem linii 43B z Północnej przez Legionów i Konstantynowską. Podróż zajmie ponad 60 minut. Spóźnienie może drogo kosztować, bo 43B jeździ co godzinę. Pamiętajcie o skasowaniu biletu zamiejskiego przy zmianie strefy taryfowej.

Szkoła udostępnia małą przestrzeń, jest to sala gimnastyczna, szatnie i balkon nad salą (lub trybuny, jak kto woli). Są dwie toalety wyposażone w prysznice z ciepłą wodą. Minusem Kazimierza jest brak dostępu do kuchni. Obok szkoły znajduje się miejsce ogniskowe, a dyrekcja udostępnia na wcześniejszą prośbę kije do kiełbasek. Nieopodal jest duże zadbane boisko z trawą, a dla najmłodszych z przodu szkoły mamy plac zabaw.

Kilkaset metrów w stronę rynku jest niewielki las, gdzie można nazbierać chrustu do palenia. Poza tym to dobre miejsce do przeprowadzenie gier terenowych dla zuchów czy harcerzy. W centrum Kazimierza znajduje się kościół oraz sklep. Jest tam też punkt apteczny, niestety w weekendy nieczynny.

W tej placówce mały szczep z trudnością się zmieści. Szkołę bardziej polecamy drużynom, ze względu na dostępność przestrzeni.

Koszt za dobę od osoby wynosi 10 zł.

kontakt:

Tomasz Fijałkowski
tel. 601 997 356
tomaszfijalkowski911@gmail.com

ŁÓDŹ schronisko

adres:

Schronisko Młodzieżowe w Łodzi
Legionów 27
91-069 Łódź

51.776391, 19.449173

opis:

Szkolne schronisko młodzieżowe to ciekawy pomysł na lokalizację kursu instruktorskiego. Legionów jest jedną z najlepiej skomunikowanych ulic w Łodzi. Obiekt posiada 25 pokoi o różnej liczbie łóżek. Łącznie są tam 72 miejsca noclegowe. W każdym pokoju jest łazienka z prysznicem. Na każdym piętrze jest kuchnia wyposażona w kuchenkę, mikrofalę, sprzęt do gotowania i naczynia (kubki, talerze). Do dyspozycji mamy dwie sale konferencyjne z rzutnikiem, tablicą multimedialną i nagłośnieniem. W piwnicy dodatkowo znajduje się stołówka, która może być miejscem prowadzenia zajęć. Nie ma opcji gotowania dla większej grupy, ale jest możliwość zamówienia obiadów ze sprawdzonego cateringu. Obiekt nie ma sali gimnastycznej. Na terenie schroniska jest dostępne wifi.

W bramie znajduje się miejsce parkingowe dla samochodów osobowych lub busów. Z tyłu terenu zrelaksuje nas mały ogród z altaną i miejscem do grillowania. Lokalizacja schroniska daje nam szerokie pole do popisu. Z okien widać Teatr Powszechny, do Manufaktury czy Piotrkowskiej dojdziemy w kilka minut. Dobrym pomysłem jest przyjazd grupy spoza Łodzi, bo wcześniej można umówić nieodpłatne zwiedzanie miasta z przewodnikiem.

Koszt od osoby za dobę wynosi od 25 zł. Możliwość negocjacji cen przy grupach zorganizowanych.

kontakt:

tel. 42 630-66-80
recepcja@yhlodz.pl
http://www.yhlodz.pl/pl/

MAKÓW

adres:

W miejskiej KNIEI
Górska 29
96-124 Maków

51.932341, 20.061819

opis:

Maków koło Skierniewic jest miejscem biwakowym położonym 90 km od Warszawy a 67 km od Łodzi. Do zagospodarowania są 2 hektary ugoru z sosnami, jaworami, czeremchą oraz hektar lasu. Zakwaterowanie w prawdziwej stodole dostosowanej do noclegu.

Dojazd jest możliwy pociągiem z przesiadką w Skierniewicach lub z Łodzi z Dworca Północnego autobusem jadącym na Łyszkowice.

W stodole jest wydzielona kuchnia z kuchenką gazową, miejsce do spania na słomie, a w reszcie stoją stoły, jest też czajnik i ekspres do kawy. Budynek jest oświetlony i posiada dostęp do prądu. Ściany mają dziury, stanowiące wywietrzniki, ale można tam spać, ponieważ słoma daje naprawdę dużo ciepła. Na zewnątrz jest zlew z doprowadzoną wodą, duże miejsce ogniskowe, murowany grill, ogródek z ziołami. Z tyłu są stoliki z palet, z ławkami. Łącznie mamy 4 miejsca, w których można posiedzieć, pogadać, pojeść. Jest zadbana i czysta sławojka do potrzeb fizjologicznych. Aby się umyć, trzeba się trochę natrudzić. Należy podgrzać sobie wodę i dokonać czynności higienicznych w dużej balii. Na terenie są 4 miejsca ogniskowe, z czego jedno zadaszone w chacie dymnej w lesie.

Najbliższy sklep spożywczy znajduje się w odległości 2 km w Krężcach. Właściciele wypożyczają na zakupy rower.

Niewątpliwą atrakcją jest ogromna wiedza o przyrodzie gospodarzy. Ponadto tam zawsze jest wiele rzeczy do zrobienia i można wykonać dobrą służbę z wdzięczności dla właścicieli. Dobrym pomysłem jest wędrówka do Lipiec Reymontowskich.

Koszt dla harcerzy za dobę od osoby wynosi 7 zł.

Istnieje możliwość zorganizowania warsztatów z surwiwalu, przyrodoznawstwa, ziołolecznictwa. Cena ustalana indywidualnie.

Obiekt do noclegu czynny od kwietnia do października.

kontakt:

Katarzyna Mikulska
tel. 792 003 837
podkomorzyna@gmail.com
https://wmiejskiejkniei.wixsite.com/wmiejskiejkniei
http://wmiejskiejkniei.blogspot.com/

MAŁECZ

adres:

Ośrodek Hufca ZHP Pabianice w Małeczu
Małecz 50
97-217 Lubochnia

51.619141, 19.990217

opis:

Małecz znajduje się w gminie Lubochnia, ok. 15 kilometrów od Tomaszowa Mazowieckiego. Cały ośrodek zajmuje 10 ha i jest ogrodzony. Charakter terenu jest zróżnicowany, są obszary leśne, parkowe, łąki, staw z keją. Posiada domki campingowe i stołówkę budynku na 80 osób. Kuchnia jest do naszej dyspozycji albo możemy wcześniej ustalić przygotowanie posiłków przez miejscowe kuchmistrzynie. Ponadto do dyspozycji mamy miejsce ogniskowe, boisko do piłki siatkowej i nożnej. Łazienki są wyposażone w prysznice z ciepłą wodą. W ośrodku można wypożyczyć sprzęt sportowy.

Do Małecza dojedziemy pociągiem, wysiadamy na stacji Skrzynki i dochodzimy pieszo koło pół godziny. Można też dojechać busem z Tomaszowa do Lubochni i dalej po przesiadce do Małecza. Ten wariant wymaga od nas  kilkunastu minut marszu.

Przy pobliskiej kapliczce latem są sprawowane msze harcerskie. Gospodarze terenu posiadają dobry kontakt z leśniczym, więc z pewnością jest możliwość zrealizowania sensownej służby dla lasu.

Cały ośrodek należał lata temu do Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Jak wieść niesie, został on pochowany pod kamieniem przy starym dębie obok dworku. Można to sprawdzić w Wikipedii nawet na miejscu, bo jest dostępne wifi!

Koszt za dobę na osobę wynosi 13-25 zł w zależności od rodzaju zakwaterowania.

Obiekt czynny od kwietnia do października.

kontakt:

tel. 44 710-30-88

Przemysław Lichota
tel. kom. 502 851 997
przemyslaw.lichota@zhp.net.pl

MIEDZNA MUROWANA

adres:

“Stanica harcerska”
Miedzna Murowana
26-307 Białczów

51.297758, 20.247406

opis:

Miedzna Murowana jest to stanica harcerska zarządzana przez Miejski Dom Kultury w Opocznie, z którego dojedziemy na miejsce autobusem. Znajduje się 13 kilometrów na południe od Opoczna nad małym zalewem, który powstał na rzece Węglance. Mieści do 100 osób w dwóch murowanych budynkach. Ośrodek zapewnia pełne zaplecze sanitarne w postaci pryszniców i łazienek. Kuchnia jest udostępniana biwakującym, ale sprzęt kuchenny w postaci garnków należy sobie zorganizować samemu. Na terenie bazy możemy korzystać z zadaszonej wiaty kominkowej i miejsca ogniskowego. Wokół naszego miejsca zakwaterowania możemy cieszyć się pokaźnym lasem, a pobliski zalew stanowi największą atrakcję.

Koszt za dobę od osoby wynosi od 20 zł.

Obiekt czynny od kwietnia do października.

kontakt:

tel. 44 736-14-10
sekretariat@mdkopoczno.pl

MODRZEWIAK

adres:

Żółwiowa 1a
91-512 Łódź

51.843771, 19.507714

opis:

Bar Modrzewiak znajduje się na północno-wschodnim skraju Lasu Łagiewnickiego w Łodzi.

Dojedziemy do niego autobusem miejskim linii 55 z Ronda Powstańców 1863 roku. Naprzeciwko samego baru znajduje się ogrodzony trawiasty teren, który świetnie nadaje się do rozbicia namiotów. W deszczową pogodę możemy schronić się pod zadaszoną altanę lub do pobliskiego baru, którego właścicielami są nasi gospodarze. Istnieje możliwość zamówienia obiadu na miejscu. Potrzeby fizjologiczne załatwimy w legendarnej sławojce lub barowej toalecie.

Największą atrakcją jest Las Łagiewnicki ze ścieżkami rowerowymi i duktami dla prawdziwych wędrowców. Nieopodal znajduje się klasztor franciszkanów, którego początki sięgają XVII wieku. Sklep znajduje się po drugiej stronie ulicy.

UWAGA! Na miejscu czasami bywa problem z zasięgiem. Należy próbować skontaktować się z właścicielką do skutku.

Koszt za osobę za dobę wynosi 7 zł.

Obiekt czynny od maja do października.

kontakt:

Anna Malinowska
tel. 695 118 732

ROKICINY

adres:

Szkoła Podstawowa im. Władysława Reymonta w Rokicinach
Sienkiewicza 17
97-221 Rokiciny-Kolonia

51.666418, 19.784604

opis:

Do Rokicin dojedziemy pociągiem relacji Łódź-Częstochowa. Wysiadamy na stacji Rokiciny i pieszo dochodzimy w ciągu kilku minut na miejsce zakwaterowania.

Do dyspozycji mamy 4 pomieszczenia: mała i duża sala gimnastyczna, świetlica i jedna sala lekcyjna. W przypadku większych grup istnieje możliwość korzystania z większej przestrzeni. Toalety nie są wyposażone w prysznice. Nie ma kuchni, szkoła udostępnia warnik i metalowy stół, na którym można położyć obiad z cateringu. W szkole może biwakować maksymalnie 100 osób.

Obok szkoły znajduje się orlik w dobrym stanie. Oprócz tego nieopodal mamy boisko lokalnej drużyny piłkarskiej Polonii Rokiciny. Nie ma miejsca ogniskowego. Do sklepu mamy kilkaset metrów. Nieopodal mamy zabytkowy dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i zajazd poczty konnej z 1848 roku, w którym obecnie mieści się Gminny Ośrodek Kultury. Na skraju wsi jest las wystarczająco duży do przeprowadzenia gier terenowych.

Opłata za weekendowy wynajem (piątek wieczorem – niedziela po południu) jest stała i wynosi 500 zł.

kontakt:

tel. 44 719-50-18
sp_rokiciny@poczta.onet.pl

RÓŻYCA

adres:

Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Różycy
ul. Piotrkowska 11
95-040 Koluszki

51.733535, 19.790873

opis:

Szkoła w Różycy jest dobrym miejscem biwakowym dla grupy do 100 osób. Posiada zaplecze kuchenne w postaci 4 dużych palników wraz z wyposażeniem właściwym do wyżywienia setki zgłodniałych osób. Ważne jest to, że wynajmującym nie wolno korzystać z wyparzarki do naczyń. Spośród udostępnionej przestrzeni możemy wyróżnić 3 małe sale lekcyjne w zależności od liczby uczestników, stołówkę oraz salę gimnastyczną z szatniami. Możemy korzystać z materaców i piłek do siatkówki i koszykówki. Toalety mają po 3 kabiny i ciepłą wodę, ale brak pryszniców.

Teren wokół szkoły jest ogrodzony. Zajęcia sportowe możemy prowadzić na boisku do piłki nożnej z murawą oraz boisku z tartanem do koszykówki. Oprócz tego najmłodsi świetnie odnajdą się na placu zabaw. Jest też miejsce ogniskowe, ale należy wcześniej uprzedzić dyrekcję o zamiarze korzystania z niego. Ognisko możemy zaplanować do godziny 22:00, ze względu na ciszę nocną sąsiadów.

Do szkoły dojedziemy pociągiem z dworca Fabrycznego. Wysiadamy na stacji Żakowice i idziemy 200 metrów na miejsce zakwaterowania. Warto skorzystać z wcześniejszej rezerwacji, ponieważ podróż wyjdzie naprawdę bardzo tanio.

W okolicy Koluszek jest dużo miejsc pamięci związanych z I wojną światową i powstaniem styczniowym. Zimą możemy skorzystać z tras biegowych dla narciarzy, a latem ze ścieżek rowerowych. Najbliższym sklepem jest Carrefour Express 3 minuty pieszo od szkoły. Większy market jest w Koluszkach 8 km od miejsca zakwaterowania. Do liściastego lasu dojdziemy już w 15 minut.

Szkoła udostępnia sprzęt do sprzątania. Papier toaletowy zapewniamy we własnym zakresie.

Koszt za nocleg od osoby wynosi 10 zł. Kadra wychowawcza bezpłatnie.

kontakt:

tel. 512446506, 512446512
sp.rozyca@koluszki.pl

RZECZYCA

adres:

Stowarzyszenie “Dębowy Liść”
Ignacego Mościckiego 53
97-220 Rzeczyca

51.587858, 20.271079

opis:

Grodzisko Rzeczyca usytuowane jest blisko drogi 726 łączącej Rawę Mazowiecką z Inowłodzem. Z obu tych miejscowości można dojechać autobusem PKS na najbliższy przystanek,  następnie pół godziny spokojnego marszu zaprowadzi nas na miejsce zakwaterowania. Do wyboru mamy pole namiotowe, które jest w stanie obsłużyć do 500 osób, nocleg w schronisku dla grupy do 10 osób lub spędzenie nocy w stodole na sianie. Teren i okolica jest typowo wiejska. Zaplecze sanitarne stanowią kabiny typu toitoi oraz obozowe rynny do mycia. Korzystanie z kuchenki, lodówki czy naczyń jest możliwe po wcześniejszym ustaleniu zasad użytkowania. Cała infrastruktura to warsztat kowalski, stodoła (200 m kw), wiata z piecem chlebowym. Jest kilka miejsc ogniskowych, z czego jedno zadaszone może pomieścić do 100 osób. Najbliższy sklep znajduje się niecałe 2 kilometry od grodziska. W razie potrzeby można wytyczyć o dowolnych wymiarach boisko, na miejscu można wypożyczyć sprzęt sportowy, bramki, kosz, siatkę. Możemy także wybierać atrakcje spośród bogatej oferty:

 • warsztaty rzemieślnicze “U kowala”,
 • pionierka obozowa,
 • “Nowe i dawne budownictwo naturalne”,
 • warsztaty garncarskie “Nie święci garnki lepią”
 • permakultura – ogrodnictwo,
 • warsztaty kaletnicze “Szewc z butami chodzi”,
 • obrzęd pieczenia chleba,
 • warsztaty z kuchni plenerowej, ekologicznej i surwiwalowej (sezonowo “Przetwory na zimę”),
 • warsztaty tematyczne dotyczące mitologii, życia i kultury Słowian,
 • turniej łuczniczy,
 • dawne gry planszowe,
 • gry i zabawy historyczne.

Granica Puszczy Spalskiej jest w odległości 800 metrów od grodziska. W okolicy znajduje się schron kolejowy z II wojny światowej w Konewce, ruiny zamku w Inowłodzu, kościół drewniany w Spale. Szlak świętego Jakuba przebiega 2 kilometry od grodziska.

Koszt dla harcerzy wynosi 5 zł za dobę na polu namiotowym, a 10 zł w schronisku. Dla pielgrzymujących szlakiem św. Jakuba dobrowolna darowizna.

Opłata za warsztaty ustalana indywidualnie.

Pole namiotowe i część warsztatów dostępna od kwietnia do października. Pozostałe całoroczne.

kontakt:

hm. Witosław Madej
witek@slowianszczyzna.pl
tel. 606-883-438

SPAŁA

adres:

Piłsudskiego 2
97-215 Spała

51.541645, 20.138077

opis:

Spała oferuje nam dwie formy noclegów. Pierwszą jest harcówka 247 Szczepu Perpetuum Mobile, która posiada łazienkę z prysznicem, kuchenką i miejscem przygotowania posiłków. Jest to przestrzeń, która jest w stanie zmieścić do 25 uczestników. Harcówka jest umiejscowiona w piwnicach plebanii, obok mamy klimatyczny kościół pobudowany na zlecenie Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego.

Drugim miejscem jest półwysep w zakolu Pilicy. Nad rzeką można rozbić prawdziwie puszczański biwak. Jedynym minusem jest duża ilość komarów.

Do Spały można dotrzeć z Tomaszowa na 3 sposoby: autobusem, rowerem lub… kajakiem!

Atrakcje okolicy są imponujące. Romański kościół św. Idziego, śladowe pozostałości po Zlocie ZHP w 1935 roku czy schron kolejowy z drugiej wojny światowej z pewnością będą ciekawymi punktami programu każdego biwaku.

kontakt:

Sławka Grad
tel. 506 065 412
slawka110@wp.pl

TRZY MORGI

adres:

Stanica harcerska „Trzy Morgi” Hufca ZHP Piotrków Trybunalski
Stobnica 79A
97-510 Ręczno

51.256552, 19.893612

opis:

W odległości 24 km od Piotrkowa Trybunalskiego, a 73 km z Łodzi, znajduje się stanica harcerska „Trzy Morgi” nad Pilicą. Jak na bazę harcerską przystało, dojazd nie należy do najłatwiejszych. Do Stobnicy z Piotrkowa dotrzemy PKS jadącym na Przedbórz, potem kontynuujemy podróż pieszo około 3 km. W wersji dla wędrowników można dojechać do Sulejowa i stamtąd przejść 15 kilometrów wzdłuż Pilicy na miejsce zakwaterowania. Warto podjąć ten wysiłek, bo dochodzimy do dobrze wyposażonej bazy w środku lasu.

Do dyspozycji mamy miejsce ogniskowe na dobrą pogodę, a gdyby zaskoczył nas deszcz, możemy przenieść się obok pod zadaszony kominek. Oprócz tego w razie złej pogody możemy prowadzić zajęcia programowe na stołówce, która podczas posiłków gromadzi do 80 osób. Łącznie jest ponad 200 metrów kwadratowych zadaszonej powierzchni. Na bazie znajduje się 11 namiotów typu dycha wraz z kocami, kanadyjkami i materacami. Możemy korzystać z kuchni węglowej, która jest w pełni wyposażona w garnki i inne sprzęty niezbędne do przygotowania posiłku. W razie potrzeby gospodarz bazy służy piłą spalinową. Oprócz tego w Trzech Morgach znajduje się zuchówka, która w 11 pokojach po 6 osób jest w stanie zmieścić ponad 60 osób. W sanitariatach znajduje się prysznic i toalety.

Na terenie bazy znajduje się asfaltowe boisko do koszykówki i boisko do siatkówki.

Najbliższy sklep znajduje się w Stobnicy przy OSP. Obok niego możemy skorzystać z usług aptekarza.

Koszt za dobę od osoby bez wyżywienia w zależności od liczebności grupy wynosi 7-10 zł.

Obiekt jest czynny od maja do października.

kontakt:

Krzysztof Żak
tel. 606943634
krzysztof.zak159@gmail.com

TUSZYN

adres:

Gimnazjum nr 2 w Tuszynie
Poniatowskiego 11
95-080 Tuszyn

51.611489, 19.514008

opis:

Do szkoły dojedziemy PKS lub innym przewoźnikiem ze skrzyżowania Rzgowska-Broniewskiego. Można też wybrać opcję z wędrówką przez spokojny teren wiejsko-leśny. W tym wariancie dojeżdżamy do Czyżeminka i na miejsce zakwaterowania maszerujemy koło 2 godzin.

Tuszyn jest wdzięcznym miejscem na duże biwaki. Dyrekcja udostępnia dowolną liczbę sal lekcyjnych, dużą salę gimnastyczną, szatnie i sprzęt sportowy. Prysznice z ciepłą wodą zachęcają do utrzymania higieny na wysokim poziomie. Co prawda placówka nie posiada kuchni, ale na pociechę do użytku dostajemy warnik. Szkoła posiada wifi. Podczas biwaku mamy klucze do drzwi zewnętrznych, więc mamy pełną swobodę do zajęć terenowych. Przed budynkiem jest bardzo duży asfaltowy plac, który od biedy może służyć jako boisko do koszykówki. W sąsiedztwie mamy stadion, do którego możemy się dostać przez otwartą furtkę.

Naprzeciwko szkoły znajduje się niewielki pagórkowaty teren leśny. W kilka minut pieszo dojdziemy do pizzerii, sklepu czy kościoła. Okolica jest bardzo spokojna.

Koszt od osoby za 1 nocleg wynosi 7,5 zł. Liczba nocujących musi być powyżej 20 osób.

kontakt:

tel. 42 614-38-63
tel. kom. 602 890 330
gim2tuszyn@op.pl

UNIEJÓW

adres:

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939
Kościelnicka 26/28
99-210 Uniejów

51.976436, 18.789285

opis:

Szkoła znajduje się w centrum Uniejowa, nieopodal Warty. Dyrekcja udostępnia salę gimnastyczną, stołówkę i sale lekcyjne w zależności od potrzeb. Co ważne, zimą cały budynek jest ogrzewany. Ze sprzętu sportowego do wykorzystania mamy kilka materaców. Łazienki są z prysznicami i ciepłą wodą. Kuchnia jest wyposażona w palniki, ponadto na miejscu są wypożyczone dwa czajniki elektryczne. Dla zapominalskich znajdą się talerze i sztućce. Na terenie szkoły oraz w pobliżu nie ma miejsca ogniskowego. Na zewnątrz możemy korzystać z nowego boiska do koszykówki i placu zabaw.

Ze względu na miejski charakter okolicy, nie ma w pobliżu lasu. Zajęcia terenowe możemy poprowadzić w parku otaczającym zabytkowy Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich. To jest również bardzo dobre miejsce do przekazania drużyny czy szczepu. Zaraz obok mamy termy. W okresie jesienno-zimowym funkcjonuje lodowisko. Sklep jest już w zasięgu kilkuset metrów od szkoły.

Dojazd z Łodzi jest możliwy bezpośrednio prywatnymi przewoźnikami z przystanku Zachodnia-Lutomierska.

Jak do tej pory placówka nie pobiera opłat za pobyt.

kontakt:

tel. 63 288-80-75
tel. kom. 515 764 120

WIEWIÓRCZYN

adres:

Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Wiewiórczynie
Szkolna 1
98-100 Łask

51.606168, 19.123799

opis:

Do Wiewiórczyna dojedziemy pociągiem. Wysiadamy na dworcu w Łasku i dalej czeka nas 25-minutowy marsz na miejsce zakwaterowania.

W szkole mamy do dyspozycji salę gimnastyczną, świetlicę z telewizorem i wifi oraz szatnie. Wszystkie pomieszczenia są ogrzewane. W placówce nie ma kuchni, ale od dyrekcji wypożyczamy dwa czajniki elektryczne. Jest możliwość skorzystania z usług pobliskiej firmy cateringowej lub zaspokojenia głodu w pobliskiej pizzerii. Niewątpliwą atrakcją są trampoliny, z których można korzystać. Toalety są z prysznicami.

Na zewnątrz jest zatwierdzone przez straż pożarną miejsce ogniskowe. Obok niego znajduje się trawiaste boisko do piłki nożnej.

Na początku jest pobierana kaucja w wysokości 100 zł. Jeśli szkoła została oddana w satysfakcjonującym stanie, wtedy kwota wraca do wynajmującego. Warto zaopatrzyć się samemu w środki czystości i worki na śmieci, bo te zapewnione przez szkołę są niewystarczające. Przy zdawaniu terenu szczególną uwagę musimy zwrócić na czystość stołów i desek w toaletach.

Koszt za dobę od osoby wynosi 5 zł.

kontakt:

tel. 43 675-36-47
tel. kom. 509 538 173

WINNA GÓRA

adres:

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Gimnazjalnymi
Winna Góra 40
96-128 Słupia

51.867899, 19.912156

opis:

Szkoła w Winnej Górze to idealne miejsce na biwak kadry szczepu, kadry namiestnictwa lub drużyny. Jest w stanie pomieścić do 25 osób. Toalety szkolne są dostępne, ale nie ma pryszniców. Szkoła czasem funkcjonuje w weekendy, więc wcześniej należy ustalić z dyrekcją zasady współpracy i dopytać o dyspozycyjność budynku, przede wszystkim sali gimnastycznej. Na miejscu jest możliwość skorzystania z małej kuchni, chociaż sama szkoła korzysta z usług zewnętrznej firmy gastronomicznej. Zaplecze kuchenne w postaci garnków i innych przyrządów jest w stanie wyżywić 10 łasuchów. Jeśli mamy więcej osób,warto poprosić o kontakt do firmy cateringowej, z której korzysta szkoła. Rzetelnie i tanio. Obok budynku placówki znajduje się trawiaste boisko do piłki nożnej, plac zabaw i teren do gry w siatkówkę oraz miejsce ogniskowe.

Lipce Reymontowskie znajdują się w odległości 5 km. Oprócz obiektów do zwiedzania oferują także bardziej przyziemne lokale jak sklep Carrefour Express. Przed planowanym zwiedzaniem należy pamiętać o wcześniejszej rezerwacji. Mniejszy sklep z podstawowymi artykułami spożywczymi jest w Winnej Górze.

Na miejsce dojedziemy pociągiem m.in. z dworca Łódź Fabryczna. Wysiadamy na stacji Krosnowa i od niej mamy 200 metrów do szkoły.

Koszt za dzień od osoby wynosi 6 zł, czyli przyjeżdżając np. w sobotę rano i wyjeżdżając w niedzielę koło południa zapłacimy 12 zł od każdego uczestnika. Płatność wcześniej przelewem.

kontakt:

tel. 43 675-36-47
tel. kom. 509 538 173

WIŚNIOWA GÓRA

adres:

Liceum Ogólnokształcące im. Jana Karskiego w Wiśniowej Górze
Tuszyńska 32
95-020 Andrespol

51.720940, 19.633606

opis:

Do Wiśniowej Góry dojedziemy autobusem MPK linii 82B z Dworca Łódź Widzew w pół godziny. Można też dojechać busem z Justynowa, Bedonia czy Andresopola.

Szkoła udostępnia sale lekcyjne w zależności od wielkości grupy. Łazienki mają prysznice, ale standardowo nie są udostępniane. Należy wcześniej poprosić o możliwość korzystania z nich w trakcie biwaku. Dyrekcja zapewnia wszelkie środki czystości w postaci papieru toaletowego i mydła, ale też szczotek, mopów, ścierek czy worków na śmieci. Nie ma kuchni, ale do dyspozycji mamy 2 czajniki elektryczne.

Na zewnątrz szkoły znajduje się duży ogrodzony teren. Korzystać możemy z boiska do koszykówki i piłki nożnej.

Po drugiej stronie Tuszyńskiej znajduje się niewielki zadrzewiony teren w sam raz na małe gry terenowe. Pół kilometra za szkołą rozpościera się o wiele większy las. Do najbliższego sklepu dojdziemy w kilka minut.

Koszt od osoby za dwa noclegi wynosi 10 zł.

kontakt:

tel. 42 213-40-81
tel. kom. 607 675 625

ZARZĘCIN

adres:

Stanica harcerska Hufca ZHP Widzew
Zarzęcin Mały 57
26-341 Zarzęcin

51.409501, 19.909631

opis:

Stanica w Zarzęcinie znajduje się w gminie Mniszków nad Zalewem Sulejowskim. W domkach może pomieścić się koło 70 osób, a pod namiotami prawie 400! W wakacje funkcjonuje obsługa kuchenna, która zapewnia pełne wyżywienie. Poza sezonem można samemu korzystać z możliwości kuchni, sprzęt do gotowania znajduje się na miejscu. Na bazie nie ma talerzy i sztućców. W Zarzęcinie skorzystamy z pryszniców i toalety. Na terenie ośrodka do dyspozycji mamy dwa miejsca ogniskowe plus jedno zadaszone na okoliczności deszczu.

Sama stanica oferuje bogate zaplecze programowe. Wodniacy z radością wyczarterują żaglówkę, jakchty, kajaki czy wiosłówki. Na huczne świętowanie gospodarze wypożyczają sprzęt nagłośnieniowy i światło dyskotekowe. Ponadto możemy skorzystać z ekranu i rzutnika, a także koła garncarskiego i pieca chlebowego. Ponoć wychodzi pyszna pizza!

Wokół stanicy jest bardzo zróżnicowany teren: las, jezioro, wieś, łąki i pola. Do najbliższego sklepu dojdziemy w ciągu pół godziny.

Koszt za samo zakwaterowanie za osobę na dobę w zależności od typu noclegu wynosi od 7 zł do 42 zł.

Stanica jest czynna od maja do listopada.

kontakt:

tel. 509 362 271
zhp.zarzecin@gmail.com
https://www.facebook.com/Stanica-ZHP-w-Zarz%C4%99cinie-733784120087676/