Święto Chorągwi Łódzkiej ZHP

Zgierz, 9-11 września 2022

0 harcerek i harcerzy
będzie z nami na Święcie Chorągwi 2022
0 harcerek i harcerzy
będzie z nami na Święcie Chorągwi 2022

W tym roku na Święcie Chorągwi spotkamy się w Zgierzu, by w terminie 9-11.09.2022 odbyć nasz coroczny zlot gromad i drużyn Chorągwi Łódzkiej. Hasło tegorocznego spotkania brzmi „Iskra braterstwa”. W tym roku w sposób szczególny pokazywaliśmy i wciąż pokazujemy potrzebę szerzenia braterstwa między narodami. Świetnym przykładem takiego działania jest 20-letnia służba we współpracy z Ukrainą. To właśnie instruktorzy i harcerze ze Zgierza wyruszają rok w rok w rowerowej sztafecie Ogień Niepodległości, by w sposób symboliczny przywieźć tę iskrę polskości z Kostiuchnówki – miejsca walk Legionów Piłsudskiego o polską niepodległość. Chcemy wzmocnić naszą harcerską wspólnotę przy okazji pokazując najciekawsze punkty na mapie miasta i okolic. Przybliżymy też historię lokalnej społeczności i dowiemy się, dlaczego symbolem Zgierza jest jeż.

DO ŚWIĘTA CHORĄGWI ŁÓDZKIEJ 2022 pozostało:

Wybierz trasą dla siebie i swojego patrolu lub zgłoś się do obstawy:

TRASA ZUCHOWA

Jeśli chcecie poznać Jeża ze Zgierza to zapraszamy! Trasa zuchowa zapewnia mnóstwo niezapomnianych wrażeń, ogrom zabawy i niekończące się atrakcje. Będzie można wykazać się sprytem, odwagą i zdolnościami manualnymi. Czekamy na Was!

komendantka: phm. Karolina Dziadak karolina.dziadak@zhp.net.pl

TRASA HARCERSKA

AHOJ harcerze! W tym roku macie okazję zapoznać się z piratami historii. Czekają na Was tajemnicze wyzwania, zagadki nie do rozwiązania oraz nieodkryte skarby. Jeżeli jesteście zainteresowani przeżyciem niesamowitej przygody, to tegoroczna trasa harcerska jest idealna dla was!

komendantka: pwd. Klaudia Matynia klaudia.matynia@zhp.net.pl

TRASA STARSZOHARCERSKA

Jesteś osobą rządna przygód, nie bojąca się wyzwań, a jednocześnie członkiem Chorągwi Łódzkiej ZHP? Jeśli tak mamy coś specjalnie dla ciebie! Zapraszamy na niesamowitą przygodę na trasie starszoharceskiej tegorocznego święta chorągwi, gdzie czekają na Ciebie nietuzinkowe zadania, odkrywcze i inspirujące przygody, które na długo będziesz wspominać.

TRASA WĘDROWNICZA

Zapraszamy odważnych i rozważnych wędrowników Chorągwi Łódzkiej ZHP na niezapomnianą przygodę w klimacie wojskowym. Jeśli nie jest Wam obcy surviwal, lubicie obcować z naturą, macie ochotę się pobrudzić, lubicie ruch na świeżym powietrzu, wędrówki, sport, interesujecie się militariami, wojskowością to trasa idealna dla Waszej Drużyny. Będzie wystrzałowo, więc nie zwlekajcie tylko przybywajcie!

komendantka: phm. Patrycja Jagusińska patrycja.jagusinska@zhp.net.pl

ZAJĘCIA DLA INSTRUKTORÓW

Instruktorów zapraszamy na konferencję MŁODZIEŻ W KRYZYSIE poświęconą zdrowiu psychicznemu (naszych podopiecznych oraz nas samych), a także wspólny spacer po Zgierzu. Będzie to przestrzeń do merytorycznych rozmów z ekspertami, wymiany doświadczeń, a także okazja do wartościowego spędzenia razem czasu! Nie może Cię zabraknąć!

OBSTAWA

Nie jedziesz na Święto jako uczestnik? W dniu Święta będziesz miała/miał skończone min. 15 lat? Zgłoś się do obstawy Święta! Szukamy ludzi na trasy, do pomocy medycznej, logistycznej, dziennikarsko-promocyjnej i zabezpieczenia. A pewnie jeszcze parę innych zajęć się znajdzie 🙂 Już dziś rezerwuj czas i wypełniaj ankietę zgłoszeniową. Widzimy się na Święcie!

ZGŁOSZENIA TYLKO DO 28.08.2022!
ZGŁOSZENIA NA SPOTKANIE INSTRUKTORSKIE do 04.09.2022!

Uwaga! Gwarancja koszulek dla instruktorów tylko przy zgłoszeniach do 28.08.22
Nie zapomnijcie się zapoznać z Regulaminem Święta Chorągwi 2022

HARMONOGRAM

Piątek 9.09.2022

17:00-18:00 – zakwaterowanie wolontariuszy

18:00-18:30 rejestracja patroli

19:00 – otwarcie święta i przekazanie kluczy przez Prezydenta Miasta Zgierza

19:30 – koncert piosenki turystycznej i harcerskiej Zespołu „Grupa na Swoim”

Sobota 10.09.2022

9:00 – start patroli

9:00-13:00 rajd/gra miejska cz. 1

13:00-15:00 obiad (dokładne godziny zostaną przekazane patrolom)

15:00-18:00 rajd/gra miejska cz. 2

18:00-19:00 kolacja

19:30-22:00 atrakcje wieczorne

20:00 – koncert, gwiazda wieczoru: Dawid Kwiatkowski

22:00-23:00 toaleta wieczorna

23:00 cisza nocna

Niedziela 11.09.2022

9.00 – 9:30 Apele i podsumowanie tras na miejscu zakwaterowania

9.30-10.30 -pakowanie i sprzątanie miejsc zakwaterowania

10.30 – 11.30 Msza św.

11.30 – 12.00 formowanie przemarszu na placu Jana Pawła II

12.00 – 12.30 – przemarsz ulicami Zgierza

13.00 – 13:30 – apel i zakończenie święta na placu przed sceną plenerową

13.30 – 14.00 podziękowanie dla partnerów i wolontariuszy

ZAJĘCIA DLA INSTRUKTORÓW

Instruktorom proponujemy udział w konferencji MŁODZIEŻ W KRYZYSIE oraz we wspólnym spacerze po Zgierzu.

Plan spotkania instruktorskiego (10.09.2022) – ZACZYNAMY O 10:00

  • 10:00  konferencja MŁODZIEŻ W KRYZYSIE
  • Obiad
  • Po południu – spacer po Zgierzu

Koszt: 55 zł


Zapraszamy Was też do udziału w pozostałych atrakcjach Święta zgodnie z jego harmonogramem.

Opis konferencji:

Czas pandemii COVID-19, wydarzenia związane z wojną w Ukrainie, inflacja i aktualna sytuacja gospodarcza wpływają na nasze i naszych podopiecznych samopoczucie. Coraz więcej młodych ludzi zmaga się z trudnościami natury emocjonalnej i objawami chorób psychicznych. Depresja, zaburzenia lękowe, uzależnienia to tylko niektóre z nich. Dlatego w ramach tegorocznego Święta Chorągwi Łódzkiej chcemy stworzyć przestrzeń dla instruktorów do rozmowy o zdrowiu psychicznym. Z jakimi problemami mierzą się współcześnie dzieci i młodzież? Jak wyłapać niepokojące sygnały i na co zwrócić uwagę? Jak udzielać wsparcia w trudnych momentach naszym podopiecznym? Gdzie szukać pomocy? I jak nie zapominać o sobie i potrafić zadbać także o swoje zdrowie? Na te i inne pytania odpowiedzą nam ekspertki w trakcie wykładów połączonych z sesją pytań i odpowiedzi. Będzie także przestrzeń na dyskusję w mniejszych grupach i wymianę doświadczeń.

Prelegentki:

phm. Angelika Szelągowska-Mironiuk – psycholożka, polonistka, psychoterapeutka. Pracuje w nurcie systemowym z rodzinami, parami oraz pacjentami indywidualnymi. Instruktorka Chorągwi Łódzkiej.

_____

Aleksandra Dulas – terapeutka dzieci i młodzieży, edukatorka seksualna, nauczycielka wiedzy o społeczeństwie i etyki. Ukończyła socjologię, seksuologię i interwencję kryzysową. Tworzy programy edukacyjne, współpracuje ze szkołami, organizacjami społecznymi, ośrodkami wspierającymi młodzież. Harcerka, przez wiele lat przyboczna w 65 ŁDH.

_____

Anna Jankiewicz – pedagożka wczesnoszkolna, mediatorka w nurcie Porozumienia bez przemocy. Ukończyła szkolenie Rodzicielstwo bliskości dla profesjonalistów. Rozwija się i wspiera w rozwoju dzieci i dorosłych będąc częścią Fundacji Edukacji Demokratycznej Dmuchawiec.

Spacer ze zwiedzaniem Zgierza

Zgierz to jedno z najstarszych miast województwa łódzkiego z bogatą wielokulturową historią. To tu swą genezę rozpoczęło zagłębie sukiennicze gdzie w sposób niezwykle burzliwy splatały się ze sobą losy bogatych fabrykantów oraz robotników. Niezwykłą pozostałością tego okresu są pałace i miasto tkaczy, zachowane i odnowione domy należące do lokalnej społeczności. O Zgierzu pisała też Wanda Chotomska opisując przygody jeża spod miasta Zgierza będącego obecnie jego symbolem. Aż wreszcie wyjątkowa historia powstania skautingu i harncertwa na tych terenach przeplatająca się z walką o niepodległość w której swój udział na wołyńskich bezkresach miał I drużynowy drużyny harcerskiej Artur Miatkowski.
To w tym roku mija sto dziesięć lat nieprzerwanej harcerskiej historii zgierskiego hufca, czasami dumnej i wzniosłej, czasami zwykłej codziennej pracy drużyn i zastępów, historii wojennych uniesień i trudnych losów instruktorskiej drogi. Zapraszamy w wyjątkową podróż po Zgierzu, poza utartym szlakiem zagłębiając się w jego historię z harcerskim duchem.

Miejsce: Stary Młyn, Zgierz

Naszym głównym partnerem
i gospodarzem jest Miasto Zgierz

PATRONI

WSPIERAJĄ NAS

PROJEKT DOFINANSOWANY PRZEZ NARODOWY INSTYTUT WOLNOŚCI – CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO W RAMACH PROGRAMU ROZWOJU ORGANIZACJI HARCERSKICH I SKAUTOWYCH NA LATA 2021–2030.

PROJEKT DOFINANSOWANY PRZEZ NARODOWY INSTYTUT WOLNOŚCI – CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO W RAMACH PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH NOWE FIO NA LATA 2021–2030.