Za nami kolejna Harcerska Noc Muzeów! Wystawy, opowieści, harcerska muzyka, poczęstunek oraz gra „Kapsuła czasu” to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na naszych gości w sobotę w Willi Richtera przy ulicy Stefanowskiego 19.

To już 4. Harcerska Noc Muzeów. Pierwszą zainicjowała i zorganizowała hm. Anna Jakubowska-Rapkiewicz zainspirowana pięknem schodów willi Richtera. Zdecydowała, że jej misją jest pokazanie piękna i historii tego budynku oraz Chorągwi nie tylko harcerzom, ale także mieszkańcom Łodzi i okolic. W tym roku po raz pierwszy przekazała pałeczkę phm. Marcinowi Walczakowi. Jak co roku swoimi wspaniałymi opowieściami i żywymi lekcjami historii uraczyli nas m. in. hm. Bolesław Majewski i hm. Krzysztof Jakubiec oraz wielu innych wspaniałych instruktorów.

Ponad 150 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników wzięło udział w grze „Kapsuła czasu” zorganizowanej przed pwd. Izę Pyszkę-Walczak. Mieli okazję przenieść się o 100 lat wcześniej, do czasów Zygmunta Richtera i jego fabrykanckiego imperium. Na trasie czekały na nich rozmaite zadania gdzie musieli wykazać się nie tylko technikami harcerskimi, ale także nieoczywistymi umiejętnościami i wiedzą. Przy okazji mogli poznać zarówno historię samej siedziby Chorągwi Łódzkiej, postaci związanych z rodziną Richterów jak i samą historię harcerstwa. Grę zakończyło uroczyste zakopanie prawdziwej kapsuły czasu, w której znalazły się symbole, naszywki i pamiątki związane ze środowiskami, które brały udział w grze. Kapsułę czasu druh Bolesław Majewski planuje osobiście odkopać za 100 lat 🙂

Po zakończeniu gry harcerze oraz goście mogli zwiedzić budynek Chorągwi oraz przygotowane specjalnie na tę okazję wystawy związane ze specjalnościami i historią harcerstwa. Na zwiedzających czekały wystawy:

 • „Arsenał Pamięci” -poznawanie historii narodu przez pryzmat przeżyć własnego gniazda rodzinnego i najbliższego otoczenia.
  Organizator: hm. Krzysztof Jakubiec
 • „Żeglarstwo – najstarsza harcerska specjalność” – wychowanie poprzez żeglarstwo.
  Organizatorzy: hm. Anna Jakubiec i  hm. Andrzej Czapliński
 • „Historia harcerstwa w odznace” – zbiory falerystyki harcerskiej.
  Organizator: hm. Wojciech Kaczmarkiewicz
 • „Zdobywaj szczyty” – wychowanie harcerskie poprzez sporty ekstremalne – wspinaczka.
  Organizatorzy: Harcerski Klub Wspinaczkowy BUŁA ZHP Łódź-Górna oraz 
  Harcerski Klub Wspinaczkowy Hufca Łódź-Polesie
 • „60-lecie 18 Łódzkiej Drużyny Harcerek im. Marii Porzezińskiej „WIERCHY”. Opowieści byłych i obecnych druhen z „osiemnastki”.
  Organizator: Komitet Organizacyjny Jubileuszu 18 ŁDH-ek WIERCHY im. Marii Porzezińskiej
 • „100-letnie zbiory Muzeum Harcerstwa Ziemi Łódzkiej”
  Organizator: hm. Bolesław Majewski i hm. Kazimierz Jabłoński
 • „Harcerskie Kluby Ratownicze”. Prezentacja technik, zdjęć i sprzętu, symulacje sytuacji zagrożenia życia.
  Organizator: Harcerski Klub Ratownictwa „Opoczno”

Harcerska Noc Muzeów to wynik pracy sztabu ludzi, organizatorów, programowców, pasjonatów i muzealników z zamiłowania. Poniżej znajdziecie podziękowania napisane przez szefa sztabu tegorocznej Harcerskiej Nocy Muzeów oraz galerię zdjęć.

 

Najlepszy sposób osiągnięcia szczęścia to rozsiewanie go wokół siebie”

Robert Baden-Powell

 

Druhny i druhowie!

Za nami kolejne spotkanie spod znaku Harcerskiej Nocy Muzeów w Willi Richtera.
Spotkanie, podczas którego zetknęły się ze sobą dwa światy – harcerstwo, jakie pamiętają wcześniejsze pokolenia i harcerstwo, jakie tworzymy dziś.
To było dobre spotkanie, dobrze było widzieć młodych, pełnych pasji i zaangażowania ludzi słuchających z wypiekami na twarzy o wydarzeniach z przeszłości, o przygodach i niebezpieczeństwach, gotowości do działania, o ludzkich historiach, o historiach rzeczy nas otaczających. Ale też bawiących się, sprawdzających swoją wiedzę, umiejętności, kreatywnych. Harcerskich.
To było dobre spotkanie, za które chciałem podziękować.

dh. hm. Ani Jakubowskiej-Rapkiewicz – za samą propozycję organizacji tego wydarzenia i za to, że była. Po prostu.

dh. pwd. Izie Pyszce – Walczak – za skrupulatność, nieprzespane noce podczas których dopinała na ostatni guzik wszystkie elementy gry „Kapsuła Czasu”, za to, że pomysł który urodził się w jej głowie potrafiła tak zrealizować i zaangażować do jego realizacji tyle osób.

Ekipie od PR-u, a więc Kasi Krasce, Klaudii Kamińskiej, Arturowi Kwiatkowskiemu, Tomkowi Jachimkowi, Kamilowi Majewskiemu – za wsparcie, materiały graficzne i komunikację na forum.

Wszystkim wystawcom, a więc:

 • dh. Bolkowi Majewskiemu i dh Kazimierzowi Jabłońskiemu za wsparcie na każdym kroku, wiedzę, dobrego ducha i zaangażowanie. I oczywiście przygotowanie całej ekspozycji
 • dh. Wojtkowi Kaczmarkiewiczowi – za zarażanie pasją zbieractwa młodszych, pokazanie swoich własnych latami gromadzonych zbiorów
 • dh. Krzysztofowi Jakubcowi za historie, które zbiera, którym nie daje odejść i które wypuszcza w świat
 • dh. Ani Jakubiec, dh. Andrzejowi Czaplińskiemu i całej waszej ekipie:
 • dh. Jakubowi Rosińskiemu, dh. Wojciechowi Jeziorskiemu, dh. Jackowi Kopałce, dh. Jerzemu Jasińskiemu, dh. Wiktorowi Wróblewskiemu, dh. Mirosławowi Pawlikowskiemu, dh. Gabriela Frączyk (oraz oczywiście środowiskom – 58 ŁWDH „Zdrowa Woda”, Retmanatowi Hufca ZHP Pabianice – jeśli kogoś pominąłem to przepraszam) – za wystawę, która spowodowała u mnie szeroki uśmiech i efekt WOW
 • Tatianie Koryckiej i jej „dziewczynom” z 18 ŁDH-ek „Wierchy” za pasję, z jaką opowiadały o historii swojej 60-letniej drużyny, a więc:
  Jadwiga Kobylańska „Małgośka”, Anna Kubisiak, Hanna Zarzycka-Bukrym, Joanna Kubasiewicz, Łukasz Kubasiewicz, Mirosława Witczak, Grażyna Karasińska-Kraszkiewicz, Małgorzata Miecznikowska-Pisarska, Jadwiga Lesień, Lucyna Gąsiorowska

 

Osobom zaangażowanym w realizację gry, a więc:

 • Harcerskiemu Klubowi Ratowników Opoczno (Kasia Ciborowska, Hubert Rogulski, Aleksandra Zaborowska, Maciej Białek, Paulina Białas, Natalia Mikołowska, Kryspina Nowak, Aleksandra Cabaj) – zrobiliście coś rewelacyjnego, dobrze było mieć was wśród organizatorów. Kasia – dzięki za waszą pracę
 • Grupie z Klubu wspinaczkowego BUŁA i przyjaciół z Polesia (Marcin Osiński, Ilona Znajmiecka, Wiktor Jędrzejczak, Kuba Rydz, Radek Janus, Dominik Oszczyk, Damian Walasik) – za harcerską, dobrą robotę, uśmiech mimo zmęczenia i wspólną pracę
 • Andrzejowi Kopaczowi za to, że mogłem na niego liczyć, wystarczyło powiedzieć
 • Moim punktowym z „Tajfuna” (Zosia Wosik, Agata Gładysz, Martyna Strycharska, Julia Defińska, Jurek Walczak, Adrian Grabowski, Marcel Wałęsiński – dziękuję)
 • Grupie instrumentalno – wokalnej z Opoczna (Dawid Dorosławski, Aleksandra Kowalczyk, Marcin Gruszczyński, Martyna Pietras, Agata Madej i Michał Wijata)– byliście wielcy, tyle godzin bez jedzenia i picia ;).
 • Komendzie Chorągwi, zwłaszcza kwatermistrzowi, Łukaszowi Mordęckiemu za wsparcie i wspólną pracę na ugorze
 • Całej ekipie z 1 RDH „TAJFUN”, która w pocie czoła przygotowała Chorągiew na wasze przybycie i zaangażowała się już podczas trwania wydarzenia (wam wszystkim podziękuje jeszcze osobno, dobrze się z wami pracowało, kto nie był w Chorągwi na tydzień przed wydarzeniem, nie będzie wiedział ile wysiłku was to kosztowało).

 

I oczywiście – samym patrolom i patrolowym. Dobrze było widzieć wasze zaangażowanie, uśmiech i przede wszystkim, że bawiliście się razem z nami.
Jeśli o kimkolwiek zapomniałem – to jemu / jej też dziękuję.
Dziękuję wszystkim za szczęście, które wczoraj rozsialiście.

 

Czuwaj!
Szef Sztabu
Harcerskiej Nocy Muzeów w Willi Richtera 2017
phm. Marcin Walczak

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ 🙂

[AFG_gallery id=’1′]