Revolution Slider Error: Slider with alias swieto_podstronka not found.
Maybe you mean: 'fullslider1' or 'suszek' or 'celujwdobro2' or 'chsi' or 'druzynowy' or 'zjazd18'
Święto 20182018-09-10T08:09:59+00:00

(Nie tylko) Od święta pokażmy, że jesteśmy dzielni na co dzień!

Dzielni na co dzień to hasło tegorocznego Święta Chorągwi Łódzkiej. Dzielni byli Ci, którzy 100 lat temu walczyli o niepodległość Polski, dzielnych Polaków nie brakowało również na kartach historii naszego kraju po 1918 roku aż do teraz. My harcerze też się staramy być dzielni. Nie tylko na zbiórce, biwaku, czy obozie. Chcemy być DZIELNI NA CO DZIEŃ! Co to znaczy? Zastanów się zanim pojedziesz na Święto Chorągwi Łódzkiej!

Święto Chorągwi Łódzkiej co roku odbywa się w innym mieście. Tym razem spotykamy się w czwarty weekend września w stolicy naszego województwa, czyli w Łodzi. Między 21 a 23 września 2018 Łódź zapełni się harcerzami w różnym wieku. Pokażmy, ile nas jest. Pokażmy, jak potrafimy się bawić. Pokażmy, że… jesteśmy DZIELNI NA CO DZIEŃ.

Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu „WOLONTARIAT w harcerskim stylu” współfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności Program FIO na lata 2014-2020.

 

PROGRAM NASZEGO ZLOTU

Bajkowo wrzesień się zapowiada, na Święto Chorągwi przyjechać wypada. Druhno i druhu nie ma co zwlekać, bo ta przygoda nie będzie czekać. Stwórzcie patrole, pakuj gromadę, czy każdy zuch na pewno da radę? W świat bajkowego Se-ma-fora , wyruszyć nadeszła najwyższa pora. Tylko razem z Nami spotkacie się z bajek bohaterami. Szkoła Filmowa w całym świecie znana, z czego jeszcze słynie nasza Łódź kochana? Dowiesz się tego drogi kolego, gdy się wybierzesz do miasta tego. Nagrody dla najlepszych patroli mamy, więc serdecznie zapraszamy. A gdy odwagą i sprytem się wykażecie, odznakę PTTK zdobyć możecie.  

Zapraszamy patrole harcerskie na grę Łódzka uczy patriotyzmu – Patriotyzm na co dzień!. W 100 lecie odzyskania niepodległości odpowiemy sobie nie tylko na pytanie jak być dzielnym na co dzień, ale także jak być patriotą na co dzień! Czeka na was sześć ścieżek tematycznych (Język i kultura; Historia i Dziedzictwo; Szacunek; Geografia i Społeczeństwo; Ekologia i Przyroda; Sport i zdrowie) na pewno znajdziecie którąś w której czujecie się dobrze lub w temat której chcecie się zagłębić. Kończymy z stereotypem, że patriotyzm to tylko podniosła chwila, patriotyzm do także uśmiech na co dzień, więc przyjedź i pozwól sobie na uśmiech!  

Harcerze starsi, czekają na was nowe wyzwania i doświadczenia! Tegoroczna trasa starszoharcerska będzie doskonałą okazją do aktywnego poszukiwania. Będziecie mogli poszerzyć swoją wiedzę historyczną, poznać nowe kultury, wcielić się w poszukiwaczy skarbów oraz spotkać wielu interesujących ludzi. W tym dniu będziecie także możliwość sprawdzenia się na wybranym przez was polu służby. Zapowiada się wspaniała zabawa! 

 

Dla żadnego wędrownika nie są obce słowa „służba” oraz „wyczyn” – to właśnie one zawierają w sobie istotę wędrownictwa. Tegoroczna trasa pozwoli uczestnikom właśnie poprzez pełnienie służby i podejmowanie wyzwań doskonalić się, zostawić „świat trochę lepszym”, ale także świetnie bawić i poznać Łódź w wielu odsłonach. Przemierzając miasto wędrownicy będą mogli także odkryć miejsca o których nie mają pojęcia, zdobyć nową wiedzę i udowodnić jak wielka jest ich siła ciała, ducha czy rozumu. Nie zabraknie dawki adrenaliny, nietypowych zadań i oczywiście – w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – wątków patriotycznych. 

 

Kto jest bohaterem chorągwi wie każdy instruktor. Ale jakim człowiekiem był harcmistrz Aleksander Kamiński? Czemu jest dla Nas wciąż autorytetem? Jak on rozumiał dzielność? W ramach trasy instruktorskiej zapraszamy na szlak związany z postacią druha Kamyka. W piątkowy wieczór zapraszamy na patriotyczny pochód, w sobotę na spektakl i wystawę o druhu Kamińskim w siedzibie chorągwi oraz na podsumowanie chorągwianego plebiscytu instruktorskiego “Kamyki 2018”. Na pewno w trakcie instruktorskiego spotkania nie zabraknie momentów do wymiany doświadczeń, rozmów o patriotyzmie i budowaniu instruktorskiej wspólnoty chorągwi.  

 

Drzewo poznaje się po owocach” – zgodnie z tą mądrością proponujemy poznanie Łodzi 100 lat po odzyskaniu niepodległości. Łódź XXI wieku będzie tematem całodniowej autokarowej wycieczki połączonej z licznymi atrakcjami. Oczywiście nie zabraknie nas też wszędzie tam, gdzie staną na Święcie razem wszystkie harcerskie pokolenia naszej chorągwi: na uroczystym otwarciu, Wielkiej Gali w Teatrze Wielkim czy apelu na rynku Manufaktury. Zapraszamy! 

HARMONGRAM ZLOTU

Święto Chorągwi Łódzkiej co roku odbywa się w innym mieście. Tym razem spotykamy się w czwarty weekend września w stolicy naszego województwa, czyli w Łodzi. Między 21 a 23 września 2018 Łódź zapełni się harcerzami w różnym wieku. Pokażmy, ile nas jest. Pokażmy, jak potrafimy się bawić. Pokażmy, że… jesteśmy DZIELNI NA CO DZIEŃ.

Organizatorem tegorocznego Święta Chorągwi Łódzkiej ZHP będą hufce łódzkie: Hufiec ZHP  Łódź-Bałuty, Hufiec ZHP Łódź-Górna, Hufiec ZHP Łódź-Polesie i Hufiec ZHP Łódź-Widzew.

Zapoznaj się ze szczegółowym harmonogramem naszego łódzkiego Zlotu!

HARMONOGRAM ZLOTU

21.09.2018, piątek 

16:30-19:00 – zakwaterowanie i kolacja
19:00-19:30 – przejazd na pasaż Schillera
19:30-20:00 – formowanie przemarszu
20:00-21:00 – Harcerze podbijają Piotrkowską – przemarsz ulicą Piotrkowską
21:00-21:30 – pokaz ognia na Rynku Staromiejskim
21:30-22:00 – powrót na miejsce zakwaterowania
22:00-23:00 – toaleta wieczorna
23:00 – 7:00 – cisza nocna 

 

22.09.2018, sobota 

7:00 – pobudka
7:00-8:00 – toaleta poranna
8:00-9:00 – śniadanie (we własnym zakresie)
9:00-16:00 – Chcemy być dzielni – służba i wielka gra miejska
16:30-17:30 – wydawanie obiadu (w miejscu zakwaterowania)
17:30-18:30 – czas dla drużyn, przygotowanie do zajęć wieczornych
19:30-21:30 – zuchy: spektakl teatralny/wizyta w EC1
19:30-21:30 – harcerze: wizyta w wiosce słowiańskiej
19:30-21:30 – harcerze starsi, wędrownicy, instruktorzy: uroczysta Gala 100-lecia w Teatrze Wielkim w Łodzi
21:30-22:30 – powrót na miejsce zakwaterowania
22:30-23:30 – toaleta wieczorna
23:30 – 7:00 – cisza nocna 

 

23.09.2018, niedziela 

7:00 – pobudka
7:00-8:00 – toaleta poranna
8:00-9:00 – śniadanie (we własnym zakresie)
10:00-11:00 – msza święta w kościele św. Jerzego
11:00-12:00 – przemarsz i formowanie hufców do apelu
12:00-13:30 – apel i podsumowanie Święta
13:30-14:00 – powrót do szkół i zdawanie terenów
14:00 – zakończenie Święta Chorągwi Łódzkiej ZHP 

PROPOZYCJA PROGRAMOWA

Już we wrześniu spotkamy się w Łodzi na Święcie Chorągwi Łódzkiej ZHP! W tym roku hasło to „Dzielni na co dzień”, a poniższa propozycja programowa ma Wam pomóc nie tylko zrozumieć znaczenie tego hasła, ale także przygotować się dobrze na tegoroczne Święto. Dzięki niej lepiej poznacie czym jest codzienny patriotyzm i w jaki sposób każdego dnia możemy być dzielni.

Do kogo skierowana jest propozycja programowa? Udział w „Dzielni na co dzień” mogą wziąć jednostki Chorągwi Łódzkiej ZHP:

 • gromady zuchowe
 • drużyny harcerskie
 • drużyny starszoharcerskie
 • drużyny wędrownicze

Cele:

 • znalezienie w środowisku lokalnym pola służby,
 • zapoznanie z historią własnego regionu,
 • wzmocnienie działalności wychowawczej
 • jednostek harcerskich Chorągwi Łódzkiej,
 • zgłębienie wiedzy z zakresu ekologii
 • zazielenienie swojej okolicy.

Całą propozycję programową znajdziecie TUTAJ

REGULAMIN ŚWIĘTA CHORĄGWI ŁÓDZKIEJ

 1. ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE

Organizatorem przedsięwzięcia jest Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Łódzka.

Święto Chorągwi Łódzkiej 2018 „Dzielni na co dzień” odbędzie się na terenie Miasta Łodzi w dniach 21.09-23.09.2018 bez względu na warunki atmosferyczne.

 Święto Chorągwi Łódzkiej to impreza mająca na celu:

 • integrację różnych środowisk harcerskich chorągwi;
 • promowanie patriotyzmu;
 • propagowanie postaw społecznych i obywatelskich;
 • propagowanie aktywnego stylu życia;
 • nabywanie nowych umiejętności przez harcerzy;
 • poznawanie nowych miejsc;
 • pokazanie mieszkańcom miasta, które jest gospodarzem święta, jak działa harcerstwo;
 • promocje harcerstwa w środowisku lokalnym;
 • pokazanie dziedzictwa miasta;
 • promocje miasta w województwie;
 • rozwijanie zainteresowań harcerzy;
 • zapoznanie harcerzy z historią miasta;
 • poszerzanie wiedzy harcerzy i mieszkańców z różnych dziedzin życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego;
 • sprawdzenie i uzupełnienie wiedzy harcerskiej zdobywanej podczas zbiórek.

Co harcerzom daje Święto Chorągwi?

 • możliwość poznania nowych miejsc;
 • możliwość poznania nowych ludzi;
 • możliwość podniesienia swoich umiejętności i kompetencji;
 • możliwość poznania historii małej ojczyzny jaką w tym wypadku jest Miasto Łódź;
 • możliwość czerpania inspiracji i przenoszenia ich na własny grunt.

  

 1. PATROLE – zuchy, harcerze, harcerze starsi, wędrownicy

 Limit miejsc na każdą trasę jest ograniczona do 400 osób. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

 skład patrolu

W Święcie mogą brać udział patrole liczące od 6 (5 uczestników + 1 opiekun) do 10 (9 uczestników + 1 opiekun) osób reprezentujące gromady lub drużyny Chorągwi Łódzkiej ZHP. Z patrolem przyjeżdża pełnoletni opiekun, który bierze udział w święcie na prawach uczestnika.

 opiekun

W skład każdego patrolu musi wejść co najmniej jeden opiekun spełniający kwalifikacje określone w art. 92p. Ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz.U. 2015 poz. 2156 z późn. zm.). Opiekun ponosi odpowiedzialność za życie i zdrowie niepełnoletnich członków patrolu, a także za ewentualne szkody materialne wyrządzone przez członków patrolu.

W uzasadnionych okolicznościach komendant Święta może zażądać zapewnienia patrolowi drugiego pełnoletniego opiekuna.

 rejestracja

Rejestracji patrolu należy dokonać poprzez formularz zgłoszeniowy:

http://bit.ly/patroleSwieto2018

Jest on również dostępny na stronie www.lodzka.zhp.pl/swieto.

Elektroniczny formularz zgłoszenia na Święto należy wypełnić do 31.08.2018.

Zgłoszenia w innej formie niż formularz elektroniczny nie będą brane pod uwagę.

Po zamknięciu zgłoszeń każdy patrol otrzyma informację o przyjęciu go na wybraną przez siebie trasę do 6.09.2018.

Podczas rejestracji patrolu w biurze Święta każdy opiekun zobowiązany jest do przedstawienia i pozostawienia następujących dokumentów:

1) kopia karty wycieczki/rajdu/biwaku zatwierdzoną przez Komendanta Hufca;

2) oświadczenie o opłaceniu składek członkowskich;

3) oświadczenie opiekuna o odpowiedzialności za uczestników.

Podczas rejestracji patrolu w biurze Święta każdy opiekun zobowiązany jest do przedstawienia listy imiennej uczestników wraz z telefonami kontaktowymi do ich opiekunów prawnych. Listę tę opiekun powinien mieć zawsze przy sobie w trakcie Święta.

Za właściwy dobór uczestników odpowiada instruktor–opiekun i jednostka nadrzędna patrolu, potwierdzająca zgłoszenie na Święto. Za szkody wyrządzone w czasie Święta odpowiedzialność ponoszą patrole.

 warunki przyjęcia

Za przyjęty na Święto Chorągwi Łódzkiej 2018 uważa się tylko patrol, który spełnia łącznie wszystkie poniższe warunki:

1) w terminie wypełnił elektroniczny formularz zgłoszenia, uzupełniając prawidłową treścią wszystkie wymagane pola,

2) otrzymał zgodę od komendanta macierzystego hufca na udział w Święcie,

3) otrzymał drogą elektroniczną od komendy Święta potwierdzenie przyjęcia na trasę,

4) dokonał wpłaty składki zadaniowej za wszystkich członków patrolu w odpowiedniej wysokości, nie później niż do 14 września 2018 r.,

5) przekazał do biuraŚwięta wymagane dokumenty.

 1. UCZESTNICY INDYWIDUALNI

 instruktorzy

W Święcie mogą brać udział instruktorzy z Chorągwi Łódzkiej ZHP. Zgłoszenia odbywają się indywidualnie. Rejestracji można dokonać poprzez formularz zgłoszeniowy:

http://bit.ly/instruktorzySwieto2018

Jest on również dostępny na stronie www.lodzka.zhp.pl/swieto.

Formularz zgłoszenia na Święto należy wypełnić do 31.08.2018. Po zamknięciu zgłoszeń każdy instruktor otrzyma informację o przyjęciu go na trasę do 6.09.2018.

seniorzy

W Święcie mogą brać udział seniorzy z Chorągwi Łódzkiej ZHP. Zgłoszenia odbywają się indywidualnie lub grupowo. Rejestracji można dokonać poprzez formularz zgłoszeniowy:

http://bit.ly/seniorzySwieto2018

Jest on również dostępny na stronie www.lodzka.zhp.pl.

Formularz zgłoszenia na Święto należy wypełnić do 31.08.2018. Po zamknięciu zgłoszeń każdy zgłaszający otrzyma informację o przyjęciu go na trasę do 6.09.2018.

Szczegółowy program trasy zostanie wysłany przez Referat Seniorów Chorągwi Łódzkiej do 10.08.2018.

 1. ODPŁATNOŚĆ

Uczestnicy Święta opłacają z tytułu udziału w imprezie składkę zadaniową w wysokości 30 złotych od osoby.

Opiekunowie (szefowie patroli) oraz wolontariusze opłacają składkę zadaniową w wysokości 10 zł od osoby.

Wpłaty należy dokonywać hufcami – za całą reprezentację. Noty obciążeniowe wraz z listami osób zgłoszonych Hufce otrzymają max. do 10 września 2018 r.

Płatność dokonywana jest przelewem na poniższe dane:

ZHP Chorągiew Łódzka ul. Stefanowskiego 19, 90-537 Łódź

numer konta: 24 1240 3028 1111 0000 2822 2925

tytuł przelewu: ŚCHŁ DZIELNI NA CO DZIEN+NAZWA HUFCA+LICZBA OSÓB

Wpłatę należy uiścić do 14.09.2018r.

Kwota wpłacona z tytułu dodatkowej składki zadaniowej nie zostanie zwrócona w przypadku:

– rezygnacji patrolu lub uczestnika z udziału w rajdzie,

– niedopełnienia przez patrol formalności zgłoszeniowych.

 

 1. GWARANTOWANE ŚWIADCZENIA

Organizator zapewnia każdemu uczestnikowi rajdu:

 • nocleg w budynku bez łóżek,
 • pamiątkową plakietkę wydarzenia,
 • identyfikator,
 • jeden ciepły posiłek: 22.09.2018 – obiad,
 • wrzątek do kolacji i śniadań w miejscach noclegów.

Patrolowi nie przysługują żadne świadczenia za osoby, które zostaną zgłoszone na rajd, ale nie wezmą w nim udziału.

Każdy patrol otrzyma:

 • komplet kserokopii map Miasta Łódź,
 • informator rajdowy,
 • pakiet materiałów programowych,
 • wyprawki dla uczestników.

 

 1. OBOWIĄZKOWY EKWIPUNEK

 uczestnik

Każdy uczestnik powinien posiadać:

 • plecak turystyczny,
 • legitymację szkolną lub dowód osobisty,
 • karimatę i śpiwór,
 • wygodne obuwie turystyczne,
 • obuwie na zmianę do używania w miejscach noclegów,
 • nakrycie głowy,
 • latarkę,
 • prowiant na śniadania i kolację,
 • przybory do spożywania posiłków,
 • okrycie przeciwdeszczowe,
 • kompletne umundurowanie.

patrol

Każdy patrol powinien posiadać:

 • apteczkę pierwszej pomocy,
 • kompas lub busolę,
 • naładowany telefon,
 • naładowany powerbank,
 • co najmniej dwie kamizelki odblaskowe.

hufiec

Każdy Hufiec powinien posiadać podczas niedzielnego apelu Sztandar Hufca.

 1. WYŻYWIENIE I ZAKWATEROWANIE

Patrole we własnym zakresie zapewniają sobie wyżywienie. Organizator zapewnia obiad dla wszystkich uczestników Święta w dniu 22.09.2018r.

Zakwaterowanie zapewnia organizator w szkołach na terenie Miasta Łodzi w warunkach polowych.

 1. UPRAWNIENIA UCZESTNIKÓW

W ramach wpisowego każdy uczestnik otrzymuje prawo do:

 • uczestnictwa w Święcie Chorągwi;
 • noclegu w warunkach turystycznych;
 • otrzymania pamiątkowej plakietki Święta;
 • gorącego posiłku 22.09.2018 r.

Patrole otrzymują okolicznościowy dyplom, a najlepsze w realizacji zadań – nagrody.

 1. WIZERUNEK I DANE OSOBOWE

Zdjęcia i filmy wykonywane podczas Święta będą publikowane na stronie internetowej Chorągwi Łódzkiej ZHP oraz jej profilach portali społecznościowych. Wszystkie dane osobowe są zbierane w celu organizacji Święta Chorągwi Łódzkiej ZHP. W razie pytań proszę kontaktować się mailowo na święto@lodzka.zhp.pl lub telefonicznie na numer 501-899-336.

  

 1. WOLONTARIUSZE

Wolontariusze są to osoby zgłoszone do pomocy w organizacji Święta w różnych obszarach zadaniowych. Przysługują im prawa uczestnika w zakresie ciepłego posiłku 22.09.2018, nieodpłatnych przejazdów ŁKA i MPK, możliwości noclegu i uczestnictwa we wszystkich wydarzeniach programowych Święta poza czasem pełnienia służby wolontariackiej.

Wolontariusz może zostać usunięty ze Święta w przypadku braku realizacji powierzonych zadań przez komendę Święta.

 

 1. INNE INFORMACJE

Uczestników Święta obowiązuje przestrzeganie Prawa Harcerskiego, postanowień niniejszego regulaminu, zarządzeń porządkowych kierowników i oboźnych tras, zarządzeń porządkowych komendy święta a także powszechnie obowiązujących przepisów w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego, bezpieczeństwa ruchu, ochrony przyrody i innych.

Następstwem nieprzestrzegania powyższych norm może być wcześniejsze wydalenie uczestnika lub patrolu ze Święta.

Organizatorzy w uzasadnionych przypadkach zastrzegają sobie możliwość rezygnacji z przeprowadzenia tras przed rozpoczęciem rajdu, nieprzyjęcia patrolu na rajd lub nieprzyjęcia na żadną z wybranych tras i zaproponowania mu innej trasy.

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość dokonywania zmian w niniejszym regulaminie po jego opublikowaniu.

Zmiany regulaminu oraz inne istotne decyzje komendant Święta ogłasza na stronie internetowej Chorągwi Łódzkiej ZHP.

Ostateczna interpretacja postanowień niniejszego regulaminu należy do komendanta Święta.

ZGŁOŚ SWÓJ PATROL

 Rozpoczynamy ostatnie chwile zgłoszeń na Święto Chorągwi! Śpiesz się – masz czas tylko do 31.08.2018 do 23:59! Nie zwlekaj – wybierz właściwy formularz i wyślij swoje zgłoszenie.

 ZGŁOSZENIA DLA PATROLI

ZGŁOSZENIA DLA INSTRUKTORÓW

ZGŁOSZENIA DLA STARSZYZNY I SENIORÓW

ZGŁOSZENIA DLA WOLONTARIUSZY

KONTAKT

Na wszelkie pytania odpowie Wam biuro święta pod adresem:

swieto@lodzka.zhp.pl