Hufiec Pabianice zrzesza około 800 harcerzy i instruktorów. Harcerze działają w 13 drużynach, a zuchy w 10 gromadach. Instruktorzy zrzeszają się w kręgach instruktorskich. Hufiec działa na terenie miasta Pabianic i powiatu pabianickiego i włącza się w organizację uroczystości miejskich. Harcerze i zuchy biorą udział w zlotach międzynarodowych, festiwalach oraz imprezach w całej Polsce. Co roku organizowany jest Festiwal Piosenki Harcerskiej „WIATRAK”. Hufiec Pabianice posiada Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy w Małeczu, a także trzy stanice w różnych rejonach Polski: Dwerniku w Bieszczadach, Mrzeżynie i Kopernicy nad jeziorem Charzykowskim.

Charakterystyczną cechą hufca jest jedność pokoleń, każdemu z harcerzy przyświeca hasło: „Hufiec naszym domem!”.

Komenda Hufca

Komendant – pwd. Sylwia Urbańska